Körfez depremi sonrası Adapazarı kentsel yerleşim düzeninde açık ve yeşil alan sisteminin peyzaj mimarlığı açısından irdelenmesi
Evaluation of open green area systems of the city of Adapazarı after Gulf earthquake by landscape architecture
- Tez No: 183365
- Danışmanlar: DOÇ.DR. MEHMET SABAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Dünya üzerinde doğadan ve insani hatalardan kaynaklanan risklerin en önemlisi, entehlikelisi ve en geniş etkileme alanına sahip olanı depremlerdir. Depremler tarih boyuncaTürkiye'yi defalarca yerle bir etmiş, önemli ölçüde can ve mal kayıplarına neden olmuştur.Kentler, hatalı alan kullanım kararları yüzünden büyük maddi hasarlara ve çevre sorun-larına maruz kalmıştır. 1999 yılında yaşanan Körfez Depremi bunun en yakın örneğidir.Deprem yüzünden onbinlerce insan hayatını kaybetmiş, birçok bina ya tamamen yıkılmışya da kullanılamaz hale gelmiştir. Deprem sonrasında ortaya çıkan bir diğer gerçek ise,deprem anında güvenlik açısından toplanma ve geçici barınma alanları olarak kullanılanaçık ve yeşil alanların yetersiz olduğudur. Bu noktada en çok dikkat çeken planlama eksik-liği de, mahalle ölçeğinde olmayan açık ve yeşil alanlardır.Bu çalışma, depremden en çok etkilenen Adapazarı kent merkezinin, deprem sonrasındayeniden yapılanma çalışmaları çerçevesinde yapılan açık ve yeşil alan düzenlemeleri ileKaraman-Camili yeni yerleşim bölgesinde uygulanan açık ve yeşil alan sistemiyle ilgilianaliz ve önerileri içermektedir. Çalışma kapsamında yürütülen araştırmalar ve incelemelerdoğrultusunda, deprem sonrası alan ve içerik yönünden yetersizliği saptanan açık ve yeşilalanların bugünkü durumları incelenmiş, görülen olumsuz gelişmeler irdelenerek kentselaçık ve yeşil alan planlama ilkelerine uygun; kamusal ve özel sektöre ait açık ve yeşilalanların arttırılması, bu alanların işlevlerine göre kendi içlerinde tasarlanması, kentteki açıkve yeşil alanlar arasında organik bir bağ oluşturulması, yeni yerleşim bölgesindeki mevcutaçık ve yeşil alanların bitkisel materyal açısından zenginleştirilmesi gibi çözüm önerilerigeliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Earthquakes are the most important, the most dangerous and the most spreading riskscaused by either nature or people in the world. Earthquakes caused enormous destructionsand deaths in Turkey many times. Because of wrong decisions and applications, the citiesfaced high amounts of economical and environmental problems. The most recent oneoccurred was in zmit gulf area. Tens of thousands of people lost their lives, manybuildings were either destructed or gone out of order. Another fact realized was the lack ofopen green areas that needed most when the people was searching a safe place forgathering and temporary housing. The most important problem of the city plans was thatthere were no green areas arranged on the neighborhood scale.This study includes the analysis and recommendations after the re-building for thearrangements of open green areas in downtown Adapazarı affected mostly by earthquakeand new housing developments of Karaman-Camili region. After the investigations, recentconditions of open green areas were determined and recommendations such as increasingthe open and green areas belonging to the public and private sector and designing these linkbetween the green and open areas and the enrichment of these available areas were madeaccording to the principals of urban open and green area planning.