Mekanik soğutma sistem kondenserlerinde oluşan kirlenmelerin enerji tüketimine etkileri
Effect on energy consumption of dirty condensers of mechanical cooling system
- Tez No: 183366
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SEZAYİ YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Makine Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Energy, Mechanical Engineering, Engineering Sciences
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu çalışmada; mekanik soğutma sistem kondenserlerinde oluşan kirlenmelerin enerjitüketimine etkileri deneysel olarak incelenmiştir. Amaca yönelik olarak 1/3 HP kompresör ve1/2 HP hava soğutmalı kondenserli mekanik soğutma sistemi kurularak deneylergerçekleştirilmiştir. Deney verileri esas alınarak sistemin COP ve COPHT değerlerihesaplanmıştır. Kondenser kirlilik oranına göre COP ve COPHT değişimleri ile enerji tüketimmiktarları arasındaki ilişki yorumlanmıştır. Deneyler sonucunda kondense kirletilmeden öncesaatte 0,4 kW enerji tüketen sistemin, kondenser kirlilik oranı % 50 olduğundaki enerjitüketimi saatte 0,64 kW olarak belirlenmiştir. Aynı şartlarda soğutma tesir katsayıları da4,75'den 2,73'e kadar düştüğü gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, effects of dirt inside the condenser in a mechanical cooling system on energyconsumption of the system were investigated experimentally. For this purpose, a mechanicalcooling system with 1/3 HP compressor and 1/2 HP air-cooled condenser was constructed.COP and COPHT values of the system were calculated based on the experimental results. Therelationship between energy consumption and the changes in COP and COPHT values of thesystem according to the intensity of dirt in condenser was interpreted. According to the resultsof the experiment, energy consumption of the condenser was 0,4 kW when it was clean and0,64 kW when it was contaminated by % 50. Coefficients of performance were also decreasedfrom 4,75 to 2,73 at the respective conditions.