Yüksek çözünürlüklü uydu görüntülerinden tam otomatik yol bilgisi çıkartma ve CBS tabanlı analizi
Automatic road information extraction and GIS based analysis from high resolution satellite images
- Tez No: 183371
- Danışmanlar: PROF.DR. ŞENOL KUŞÇU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeodezi ve Fotogrametri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Sanayi toplumundan bilgi toplumuna dönüşümün ivme kazandığı günümüzde, üretime vemaliyete etki eden en önemli faktör bilgidir. CBS gibi bilgiye ihtiyaç duyulanuygulamalarda doğru bilgiyi hızlı bir şekilde elde edebilmek, uzaktan algılama verilerininkullanılması ile mümkündür. Bu amaca yönelik olarak hazırlanan bu çalışmada, Zonguldakkent merkezine ait yüksek çözünürlüklü QuickBird Standart Orthoready görüntüsüüzerinden otomatik yol bilgisi çıkarımı yapılmış ve CBS ortamında analiz edilmiştir.Bu çalışmada kullanılan materyal ve yöntemler Bölüm 2'de verilmiştir. Bu bölüm altındaQuickBird Uydusu ve Ürünleri, Görüntü Birleştirme ve Kullanılan Algoritmalar, UyduGörüntülerinden Bilgi Çıkarma ve Nesne Tabanlı Görüntü Analizi ve GörüntüSınıflandırma konuları ile ilgili bilgiler verilmiştir.Öncelikle Zonguldak kent merkezine ait QuickBird Standart Orthoready görüntüsüüzerinden yolların otomatik çıkarımı, eCognition V4.0.6 yazılımı altında nesne tabanlıgörüntü analizi tekniğiyle yapılmıştır. Daha sonra CAD yazılımı altında 1:5000'likhalihazır haritalardan elde edilmiş referans veri ile otomatik çıkarımı yapılmış görüntüverisi, MapInfo 7.0 Professional yazılımı kullanılarak CBS ortamında değerlendirilmiştir.Değerlendirme sonucunda kullanılan nesne tabanlı otomatik detay çıkarma tekniğinin, yolbilgisi çıkarmadaki başarısı ve eksiklikleri ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Recently, the most important factor is the information affects production and cost when theindustry society converts to information society with a high acceleration. In theapplications needed information like GIS, to obtain the accurate information quickly,remote sensing data should be used. In this study that prepared for this aim, automatic roadinformation extraction has been made and analyzed by GIS using high resolutionQuickBird Standard Orthoready image belonging to Zonguldak city center.The materials and methods have been given at part two in the study. At this part, theinformation about QuickBird satellite and products, combining images (Pan-sharpened)and the used algorithms, information extraction from satellite images and object basedimage analysis and image classification have been given.Firstly, automatic road extraction using QuickBird Standard Orthoready image ofZonguldak city centre has been made with object based image analysis technique byeCognition V4.0.6 software. Then, under CAD software, the reference data derived from1:5000 scale present time maps and image data derived from automatic extraction havebeen evaluated in GIS platform using MapInfo 7.0 Professional software. At the result ofevaluation, the success and deficiencies of object based automatic feature extractiontechnique on the road extraction have been exposed.