Karayolu projelendirmesinde kullanılan grafik tasarım programlarının incelenmesi
Investigation of graph imagination programs used in highway projection
  1. Tez No: 183372
  2. Yazar: YUSUF CEMİL KOPARAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ŞENOL KUŞÇU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeodezi ve Fotogrametri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Günümüzde bilgisayar teknolojisinin paralelinde grafik tasarım programlarında da hızlıgelişmeler olmaktadır. Bu gelişmeler, her alandaki mühendislik projelerinde veuygulamalarında olduğu gibi karayolu projeleri içinde çok büyük imkanlar ve kolaylıklarsağlamaktadır. Bu programlar sayesinde karayolu projelerinin geometrik unsurlarının ve buunsurlara dayanan hesaplamaların bir otomasyon içinde yapılabilmesi mümkün olmaktadır.Bu çalışmalarla ilgili olarak piyasada bir çok farklı grafik tasarım programı mevcut olup,bu programlarla aynı konuda birbirine yakın proje çıktılarının alınabildiği bilinmektedir.Bu tez çalışması ile, karayolu projelendirilmelerinde kullanılmakta olan üç adet ticariyazılımın T.C. Karayolları Genel Müdürlüğü (KGM)'ce bu konuda belirlenen bazı yazılımkriterlerini ve proje tasarım standartlarını sağlamaları ve özel sektörün tercihleridoğrultusunda programların performanslarının değerlendirilmesinin yapılması amaçlanmıştır.Bu değerlendirme için yapılan çalışmada, öncelikle yol projelerinin geometrik ve metinselunsurları ele alınmış, ardından bu unsurların grafik tasarım programlarında projelendirilmesiüzerinde durulmuştur. Daha sonra seçilen uygulama sahası üzerinde her üç programda dayolun projelendirilmesi yapılmıştır. Projelendirme sonrasında her üç program tarafından eldeedilen proje çıktılarının KGM standartları doğrultusunda karşılaştırılması yapılarakprogramların birbirlerine göre üstünlükleri değerlendirilip, bir CAD programının karayoluprojelendirilmesinde ne gibi teknik niteliklere sahip olması gerektiği ortaya koyulmuştur.
Özet (Çeviri)
Presently, at the parallel of computer technologies rapid improvements are also in graphimagination programs. These improvements supply very big opportunities and conveniencefor highway projects like in engineering projects and applications in every areas. By meansof these programs, it is possible to make the geometric components of highway projectsand calculations based on these components in an automation.There are a lot of different graph imagination programs on the market about this study andit is known that the similar project outputs could be got at the same subject of theseprograms. With this thesis study, it is aimed that three commercial software used inhighway projects should supply some software criterions and project imagination standardsdetermined in this subject by T.C. Highways General Management (KGM) and make theevaluations of performance of the programs towards the choices of private sector.ABTRACT (continued)In the study which made for this evaluation, firstly the geometric and textually components ofhighway projects have taken up then studied on the projection of these components at thegraph imagination programs. After these level, in each three programs, highway projectionhas been made on the selected application area. After projection, the comparison of projectoutputs for each three programs have been made towards KGM standards, evaluate thesuperiority against each other and which technical qualities should be included in a CADprogram at highway projection have been exposed.