Bir doğalgaz santralinde atık ısı kazanım tesisinin enerji ve ekserji analizi
Energy and exergy analysis of an waste heat recovery system on natural gas powerhouse
- Tez No: 183370
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MEHMET ÖZKAYMAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Makine Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Energy, Mechanical Engineering, Engineering Sciences
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bursa'da kurulu BOSEN enerji santrali üzerinde atık ısı kazanım tesisinden alınan gerçekişletme verileri kullanılarak enerji ve ekserji analizleri uygulanmıştır. Santralde her üniteningiriş ve çıkışlarındaki enerji ve ekserji değerleri hesaplanmıştır. Bu değerlere bağlı olarak kayıpenerji ve ekserji değerleri belirlenmiştir. Ekserji kayıpları akış, yanma ve baca gazlarındanolduğu düşünülmüştür. Her bir ünitenin enerji ve ekserji kayıpları birbirileriylekarşılaştırılmıştır. Tesisteki toplam enerji kaybı 2538,84 kW ve toplam ekserji kaybı 17075,91kW'dır. Tesis üzerinde yapılan enerji ve ekserji analizi sonucunda en büyük enerji kaybı buhartürbininde (2781,4 kW), ekserji kaybı ise yine buhar türbininde (9034,87 kW) olarak tesbitedilmiştir. Bu sonuçlara göre iyileştirme çalışmalarının türbinde yapılması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Energy and exergy analysis were made by using real operational data taken from wasteheat recovery system on BOSEN energy powerhouse constructed in Bursa. All units inputand output energy and exergy values were calculated in powerhouse. Depend upon thisvalues loss energy and exergy values were determined. It was tought that exergy loses haveoccured from flow, combustion and chimney gases. Energy and exergy loses of each unitswere compared eachothers. Total lose energy of system is 2558,84 kw and total loseexergy of system is 17075,91 kw. Result of analysis energy and exergy made on systemwas determined that highest energy loses occured on vapour turbine (2781,4 kw), highestexergy loses occured on vapour turbine too (9034,87 kw). According to this result,optimization studies must be done on turbine.