Sıcaklık, stres ve diğer çevresel faktörlerin manyetik malzeme özellikleri üzerindeki etkisinin araştırılması
Temperature, influence of stress and enviromental factors on magnetic properties
  1. Tez No: 183375
  2. Yazar: MURAT SOLAK
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. NEDİM TUTKUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Manyetik malzemeler elektromanyetik aygıtların yapımında kullanılan en önemligereçlerdir. Bu malzemeler ortam sıcaklığı, stres ve diğer çevresel faktörlerden bellioranlarda etkilenerek manyetik aygıtın çalışma performansında azalmaya yol açmaktadır.Bu, elektromanyetik aygıtta enerji verimliliği açısından istenmeyen bir durumdur. Bu tezçalışmasında, muhtelif manyetik malzemeler toroidal geometriye sahip manyetik devreleryardımıyla incelenerek sıcaklık, stres ve çevresel faktörlerin manyetik malzemeninözellikleri üzerinde ne gibi bir etkiye sahip oldukları araştırılması hedeflenmektedir.Ayrıca yürütülecek tez çalışmasında, enerji verimliliğini maksimize edecek sıcaklık, stresve çevresel faktörler gibi giriş parametreleri genetik algoritmalar yardımıyla en uygundeğerlerde optimize edilerek Yüksek verimli ve ekonomik bir elektromanyetik aygıtıntasarlanması da hedeflenmektedir. Bu açıdan çalışmanın başarı ile sonuçlandırılması ülkeekonomisi açısından önemli katkı sağlaması beklenmektedir. Araştırma muhtelif manyetikmalzemelerden yapılmış strip sargılı toroidsel nüveler kullanılarak deneysel ve teorikolarak yapılacaktır
Özet (Çeviri)
Magnetic materials are the most important appliances, which are used for buildingelectromagnetic devices. These materials are usually affected by ambient temperature,stress and other environmental factors and this leads to decreasing magnetic performanceof these devices and this decrease is undesired..In this study, it is aimed to search and define the effects of heating; stress and otherenvironmental factors on the properties magnetic materials through several strip woundtoroidal cores.It is also aimed to understand design of an electromagnetic device with high performancethrough the input parameters such as heating, stress and environmental factors whichincrease the energy efficiency by suitable techniques.Besides it is hoped to obtain a considerable contribution to electromagnetic device designersfrom various aspects