TTK Üzülmez müessesesi kömür damarlarının metan gazı içeriklerinin belirlenmesi
Determination of the methane gas contents of coal seams at TTK Üzülmez Colliery
  1. Tez No: 183376
  2. Yazar: İSMAİL ARSLAN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ERDOĞAN KAYMAKÇI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışmada; TTK (Türkiye Taşkömürü Kurumu) Üzülmez Müessesesi kömür damarlarınınmetan gazı içerikleri; doğrudan yöntemler olarak da bilinen deneysel çalışmalar ve görgüleşitlikler kullanılarak belirlenmiştir. Çalışmada Zonguldak Kömür Havzası ve çalışmaya konuolan Üzülmez Bölgesi tanıtılmış, kömürün oluşumu ve metan gazı içeriğinin belirlenmesindekullanılan yöntemler açıklanmıştır. Laboratuvarda yapılan çalışmalar sonucunda gazyayılımları tespit edilmiştir.Hesaplamalar ve doğrudan ölçümler sonucu elde edilen değerler çizelgeler halinde verilmiştir.Metan gazı içerikleri USBM (United States Bureau of Mines) tekniğine göre 2.49-5.91 m3/t,Cerchar tekniğine göre 4.23-8.49 m3/t, Langmuir ve Kim'in görgül eşitliklerinde ise 9.21-18.30 m3/t olarak bulunmuştur. En gazlı damarlar araştırılmış ve elde edilen sonuçlarla ilgiliyorumlar yapılarak kullanılan yöntemler ve gaz içerikleri hakkında öneriler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study the gas contents of the coal seams at TTK?s ÜZÜLMEZ Colliery seams havebeen determined by direct method and empiric equations. Firstly Zonguldak Coal AreaÜzülmez Colliery have been introduced and detailed information about coal formation anddetermination of the gas contents have been given. Some studies have been carried out usingthe samples which were taken from 18 test zones in 5 different coal seams in ÜzülmezColliery. Desorbed gas amounts have been determined in the laboratory. At the end of thedirect measurements and empiric calculations; results have been given as tables. According toUSBM technique methane gas contents of coal is 2.49-5.91 m3/t, according to Cerchartechnique 4.23-8.49 m3/t and according to Langmuir and Kim equations 9.21-18.30 m3/t. Inall methods the most gassing seams have been investigated. Critics have been made on theresults obtained by different methods and suggestions have been made due to the methods andgas contents.