Çimento ve katkı malzemelerinin bazı özelliklerinin ESR ile incelenmesi
Analysis of some properties of cement and concrete ingredients with ESR method
- Tez No: 183378
- Danışmanlar: PROF.DR. HAYRİ YILMAZ KAPTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Üretim miktarı ülkelerin ekonomik durumlarının en önemli göstergesi olarak alınançimento, inşaat sektörünün temel maddesidir. hracatta dünya ikincisi olan sektör,Avrupa'da ise birinci konumdadır. Dünya çapında ilk 10 içinde yer alan Türk çimentosektörü ise 52.5 milyon tonluk üretim kapasitesiyle Avrupa'da üçüncü sırada yeralmaktadır.Çimento, ilkel maddeleri kalker ve kil olan mineral parçalarını (Kum, Çakıl, Tuğla, Biriketvs.) yapıştırmada kullanılan bir malzemedir. Çimentonun bu yapıştırma özelliğini yerinegetirebilmesi için mutlaka suya ihtiyaç vardır. Çimento birçok beton karışımında hacimceen küçük yeri işgal eden bileşendir; ancak beton bileşenleri içinde en önemlisidir. Betonise, suni bir taş olarak, yapılarımızın ayakta durmasını sağlayan en önemli ve en yaygınyapı malzemesidir. Beton oluşturmak üzere yan yana gelmesi gereken 4 ana madde vardır;Çimento, Agrega (kum, çakıl, kırmataş), Su, Katkı Maddeleri. Çimento ile su arasındameydana gelen kimyasal işlemler sonucunda, ayrı halde bulunan agrega taneleribirbirine yapışarak betonu oluşturur. Bu dört ana bileşenden biri olan Katkı Maddeleri debeton yapımında çok yaygın olarak kullanılmaktadır.Bu çalışma, Elektron Spin Rezonans (ESR) yöntemiyle, çimento ve katkı maddelerini vede bunların karışımlarını bilimsel açıdan incelemek için yapılmıştır. Temel amaç su ve sıvıkatkı maddelerinin çimentoya girişinin bir ölçüsü olan D difüzyon katsayısını bulmaktır.Bu kapsamda değişik çimento ve katkı madde örnekleri ile çalışılmıştır. Yapılan deneylersonucunda elde edilen spektrumlardan faydalanarak bazı katkı maddelerinin çimentoyadifüzyonunun D difüzyon katsayıları bulunmuştur.= 2,04 Ã 10-10 cm2/sD1 (1. Bölge: 0-20 dak)D2 (2. Bölge: 20-110 dak) = 2,77 Ã 10-11 cm2/sD3 (3. Bölge: 110-200 dak) = 2,12 Ã 10-17 cm2/s dir.
Özet (Çeviri)
Cement, of which production amount is taken as basic economical indicator, is theessential material of construction sector. The sector, in the second order in export, is in thefirst place in Europe. Turkish cement sector, which is in the top ten in the world wide, is inthe third place in Europe with its 52.5 million tons production capacity.Cement is a material which is used to stick mineral pieces of which primitive materials arelimestone and loam (sand, broken stone, brick, briquette..). To accomplish this stickingfunction, there is being need to water. Cement is the least volumetric ingredient of manyconcrete mixter. Concrete as a synthetical stone is the most important and widespreadconstruction material of our buildings. There are four main material to form concrete;Cement, Aggregate, Water and other ingredients. As the result of chemical reactionsbetween cement and water, Aggregate pieces, which are seperated comes, together to formconcrete.One of components of these four main material is additive ingredients, are very commonin concrete production.This study is for scientific analysis of cement and concrete ingredients with Electron SpinResonans (ESR) method. The main aim of this study is finding the diffusion coefficient(D) of water and liquids additives. In this respect, It has been studied with many samples ofcement and ingredient materials. After many experiments with the help of spectrums,diffusion coefficients (D) of some ingredients materials have been found.= 2,04 Ã 10-10 cm2/sD1 (1. Region: 0-20 min)D2 (2. Region: 20-110 min) = 2,77 Ã 10-11 cm2/sD3 (3. Region: 110-200 min) = 2,12 Ã 10-17 cm2/s dir.