TTK'da toplam faktör verimliliğindeki değişimin analizi
Analysis of the variation of total factor productivity at TTK (Turkish Hardcoal Enterprise)
- Tez No: 183379
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HAMİT AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışmada, Türkiye kömür madenciliğinin öncü kuruluşlarından Türkiye TaşkömürüKurumu (TTK)'nun, 1984- 2005 yılları arasındaki toplam faktör verimliliğinin (TFV)değişimi indeks yaklaşımı metodu kullanılarak analiz edilmiştir. Çalışmada öncelikle,verimlilik kavramı açıklanarak, verimlilik ölçümünde kullanılan yöntemler özetlenmiştir.Daha sonra, TTK'da verimlilik analizinin yapılması için gerekli veriler sunularak eldeedilebilen verilerin derinliğine de bağlı olarak verimlilik analizleri yapılmıştır. TTK'daverimlilik değişiminin analizinde öncelikle kısmi faktör verimlilikleri (KFV) hesaplanmış,ardından da TFV analizi yapılarak TFV'nin değişimi ortaya konulmuştur. Son olarak daKFV ve TFV'nde meydana gelen değişimin nedenleri irdelenerek TTK'nın, 1984-2005yılları arasındaki durumu ortaya konulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the variation of total factor productivity (TFP) between years of 1984-2005 hasbeen analyzed by use of index method at Turkish Hardcoal Enterprise (TTK). First of all,productivity concept and the methods used in productivity measurement have been explained.Secondly, required data for the productivity analysis have been presented and productivityindexes have been calculated depending on the depth of the data. For the analysis ofproductivity variation at TTK, firstly, changes in the partial factor productivity (KFV) indexeshave been explained and then, the changes in the TFP have been investigated. Finally, thecauses of variations in PFP and TFP have been investigated to show TTK?s healthinessbetween 1984 and 2005.