Anadolu kestanesinin (Castanea sativa mill. ) sağlıklı ve hastalıklı odunlarının bazı anatomik ve fiziksel özellikleri
Investigation on some anatomical and physical properties in disaes and notdisaes wood of Anatolian chestnut (Castanea sativa mill. )
  1. Tez No: 183390
  2. Yazar: MEHMET ALİ ORAL
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. GÖKHAN GÜNDÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Anadolu Kestanesi (Castanea sativa Mill.) gerek meyvesi gerek ise odunu yönündenekonomik değeri olan, ülkemizde özellikle Karadeniz Bölgesinde yaygın olarak yetişen birmeyve ağacıdır. Ancak, son yıllarda kestane ormanlarımızı tehdit eden bazı hastalıklarkestane endüstrisine ciddi zararlar vermektedir.Bu çalışmada, hastalığına maruz kalmış kestane odununun anatomik ve fiziksel özellikleribelirlenmiş ve bu özellikler sağlıklı kestane ağacı odunuyla karşılaştırılmıştır. Böyleliklehastalığın odun hammaddesinde nasıl bir değişmeye yol açtığı araştırılmıştır.Yapılan fiziksel testler sonunda, hastalıklı kısımlardan alınan numunelerin fizikselözellikleri başta çalışma değerleri olmak üzere sağlıklı kısıma göre farklılıklar göstermiştir.Bunun hastalığın neden olduğu yapısal bozunmalardan kaynaklandığı söylenebilir.Hava kurusu yoğunluk değerinin sağlıklı kısımdan hastalıklı kısıma doğru artmasıhastalığın ağaçtaki etkileri üzerine fikir vermektedir.Anatomik testlerin sonuçları ise hastalığın ağacın strüktüründe ne gibi etkiler yaptığınıgöstermektedir. Sağlıklı ve hastalıklı kısımlardan ayrı ayrı alınan örneklerdeki lif ve traheörnekleri incelenmiş ve istatistiki farklılıklar görülmüştür. Buna karşı bazı ölçümlerde isekayda değer farklılıklar görülmemiştir.
Özet (Çeviri)
Anatolia chestnut, which is both food and economical value of wood, is a forest treespecies, a lot of naturel distribution in Black Sea region. On the other hand; some disaeses,which theratned into our chestnuth forests is been. Furthermore, these disaeses are givenseriously dangerous to natural chestnut forest.In this study; comparisons is some anatomical and physical properties of disaster andnotdisaster wood. Besides, investigated how dangerous in wood structure.There are some important differences physical properties of disaster and notdisaster woodstructure, because of fungal efficiently.The results of anatomical tests is important differences in the wood structure. Investigatedinto wood samples of fiber and trahes. There are some important differences in disaster andnotdisaster wood samples. Besides, there aren?t important differences results in somemeasured records.