Halkla ilişkiler açısından İstanbul ilindeki tekstil işletmelerinin durumu ve örnek işletmelerde iç ve dış halkla ilişkiler uygulamalarının incelenmesi
Public relations actual conditions of the textile plants in İstanbul by considering the applications of the internal and external public relations in the reference plants
  1. Tez No: 183419
  2. Yazar: AHTER ÖZLEM KILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. AYDIN GÜREL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Public Relations, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışmada halkla ilişkiler açısından İstanbul ilindeki tekstil işletmelerininmevcut durumu ve örnek işletmelerde iç ve dış halkla ilişkiler uygulamaları ele alınarakincelenmiştir.Bu amaçla, Türkiye Tekstil İşletmeleri Sendikası kayıtlarından yararlanılarakİstanbul ilindeki işletmeler, işletme sayıları ve istihdam ettikleri personel sayılarına görebüyük, orta ve küçük işletmeler olmak üzere üç gruba ayrılmış ve tesadüfi örneklemeyöntemiyle saptanan toplam 30 işletme ile görüşülmüştür. Ancak bu işletmelerden 3 büyükölçekli, 4 orta ölçekli ve 5 küçük ölçekli işletme olmak üzere toplam 12 işletmeden sağlıklıbilgiler alınabilmiş ve değerlendirilmiştir.Elde edilen bulgulara göre işletmeler olumlu bir imaj yaratmak ve korumak gayretiiçinde oldukları, dış piyasaya yönelik etkinliklerde, AB standartlarına uyumlulukta kaliteyeönem verdikleri, kurum içi ve bilhassa büyük işletmelerde kurum dışı halkla ilişkilere özengösterdikleri saptanmıştır. Ancak gerek halkla ilişkiler biriminin oluşumu ve gerekse aktifçalışması küçük ölçekli işletmelerde yeterli düzeyde olmadığı, daha ziyade büyük ölçekliişletmelerin halkla ilişkiler biriminin oluşum ve işleyişine özen gösterildiği izlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this project, in terms of public relations, actual conditions of the textile plants inIstanbul have been analyzed by considerning the applications of the internal and externalpublic relations in the reference plants.So, with the help of the records of the Turkey?s textile plants syndicate, the plantsin Istanbul have been classified into three groups by considering the employee guantity and30 plants have been identified by using the coincidental sampling method. However, intotal, only twelve of these plants have given an ideal information, classified as 3 large, 4medium and 5 small in terms of their capacity, it is indicated that these plants are verycareful about their public relations, EU standarts and activities that they try to create apositive image.On the other hand, in large plants, it has been observed that public relationsdepartment of the plants has beenoperating more efficiently that the small plants.