Ayçiçeği tanesinin nem absorbsiyon özelliklerinin saptanması üzerine bir araştırma
A research on determination of moisture absorption properties of sunflower seed
- Tez No: 183420
- Danışmanlar: PROF.DR. BİROL KAYIŞOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 21
Özet
Bu çalışmada 10, 20, 30, 40 ve 50 oC su sıcaklıklarında, zamana karşı ağırlıkartışı kayıtlarıyla, ayçiçeği tanesinin su absorbsiyonu belirlenmiştir. Tanenin nemartışı ile suda kalma zamanı arasında 10, 20 30, 40 ve 50 oC su sıcaklıklarındaM = M 0 + 0.0315 t 0.3973 ; M = M 0 + 0.0443 t 0.3495 , M = M 0 + 0.0419 t 0.4056 ;sırasıyla,M = M 0 + 0.0884 ln t â 0.0823 ; M = M 0 + 0.0838 ln t â 0.0382 ilişkileri bulunmuştur.Beckers Modeline göre belirlenen nem difüzyon katsayıları 3.5264x10-2 ve9.3187x10-2 m2/h arasında değişmiştir. Aktivasyon Enerjisi 18196 KJ/kg.mol.K olarakhesaplanmıştır. Arrhenius Eşitliğine göre difüzyon katsayısı ile mutlak sıcaklıkarasında D = 74.056 e â2188.5 / T ilişkisi olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Water absorption by sunflower seed in plain water was determined at 10, 20,30, 40 and 50 oC by recording the weight increase in grain with respect to time. Therelationships between moisture gain of seed and soaking time wereM = M 0 + 0.0315 t 0.3973 ; M = M 0 + 0.0443 t 0.3495 , M = M 0 + 0.0419 t 0.4056 ;M = M 0 + 0.0884 ln t â 0.0823 ; M = M 0 + 0.0838 ln t â 0.0382 at 10, 20, 30, 40 and 50oC respectively. The soaking data were fitted in Becker?s model to determine themoisture diffusivity which was found to vary from 3.5264x10-2 to 9.3187x10-2 m2/h.The energy of activation of sunflower seed was found to be 18196 KJ/kg.mol.K. Therelationship between moisture diffusivity and reciprocal of absolute temperaturefollowed the Arrhenius equation as D = 74.056 e â2188.5 / T .