1970-2005 yılları arasında Türk bilim adamlarının fizik alanında dünya literatürüne katkıları
The contributions of Turkish scientists who worked in the area of physics between the years 1970 and 2005 in the world literature
- Tez No: 183430
- Danışmanlar: DOÇ.DR. MUSTAFA ÖZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu çalışmada Türkiye'de Fizik alanında çalışan bilim insanlarının 1970-2005yılları arasında dünya literatürüne katkıları ve yayın performansları araştırılmıştır.Ülkemizde fizik alanında çalışan bilim insanlarının, 1970-2005 yılları arasında,uluslararası kabul görmüş Institute for Scientific Information (ISI) tarafından kullanılanScience Citation Index (SCI), Science Citation Index -Expanded (SCIE) veri tabanındayer alan dergilerde yayınlanmış yayınlarına kişi bazında ulaşılmaya çalışılmış, eldeedilen veriler bilgisayar programlarına aktarılarak sıralama, tablolama ve grafikçizimleri gerçekleştirilmiştir. Yapılan yayınların, hangi yıllarda, hangi tür dergilerdeyayınlandığı, kaç defa referans alındığı, yayında adı bulunmayan kişiler tarafındanreferans alınma sayısı ve bu değişkenlerin beşer yıllık zaman dilimleri halinde analizedilerek, nasıl değiştikleri incelenmiştir.Elde edilen verilerin değerlendirilmesi sonucunda; fizikçilerin yayın sayılarındaartış olduğu, yayınların en çok B türü dergilerde yer aldığı, yayınların yayında adıbulunan kişilerce referans alınma sayılarının zamanla arttığı görülmüştür. Elde edilenverilerin sürekli değiştiği dikkate alınırsa bilgiler araştırmanın yapıldığı zaman vearaştırma için belirlenen zaman sınırları çerçevesinde geçerli bilgilerdir. Değişik zamanaralıkları için bu tür araştırmaların diğer anabilim dallarında da yapılmasında yararolduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this work, the contributions of Turkish scientists who worked in the ofphysics between the years 1970 and 2005 and their publication performances have beenresearched.The publications of the scientists who worked in the area of physics between the1970 and 2005, which have been respected in the international area and have beenpublished in the periodical that in the Science Citation ndex (SCI), Science Citationndex-Expanded (SCIE) database, which are used by Institute for Scientific Information(ISI) have been tried to reach individually. The acquired data has been transfered intocomputer programs and ordering, putting into tables and graphic drawings have beenrealized. Publication years, kind of periodicals, number of referances taken from peoplewho are not mentioned in the periodicals and the style of these variables in five-yearperiods have been examined.As a result of the evaluation of acquired data, it has been observed that thenumber of the publications in turkish physics has increased, publications have mostlytaken place in ?B? kind periodicals and the number of references by people who arementioned in the periodicals has increased in time. Considering the fact that the dataacquired continually change, information is valid only for the period between the startof the research and the conclusion of it. It?s thought that it is useful to make this kind ofresearches in other main science branches for different periods.