Hidrojenik olmayan yapıların elektronik özellikleri
Electronic properties of non-hydrojenic structures
  1. Tez No: 183429
  2. Yazar: BARIŞ ÖZKAPI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEYFETTİN DALGIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu çalışmada sonlu kare ve dairesel kesitli GaAs/Ga1-xAlxAs kuantum tellerindeverici yabancı atomun hidrojenik ve hidrojenik olmayan bağlanma enerjileri üzerineelektrik alan etkileri incelenmiştir. Hidrojenik ve hidrojenik olmayan bağlanmaenerjileri, yabancı atom hesaba katılarak elektrik alan, tel genişliği ve Alkonsantrasyonunun bir fonksiyonu olarak araştırılmıştır. Sonuçlar verici yabancıatomun merkez yakınlarında bulunması durumunda, hidrojenik olmayan bağlanmaenerjisinin hidrojenik bağlanma enerjisinden büyük olduğunu gösterir. İki modelde demerkezdeki verici yabancı atomun bağlanma enerjileri arasındaki fark, merkez dışındakiyabancı atom konumlarına göre, kuantum telinin genişliği azaldıkça daha hızlı artar.Her iki modelde de, verici yabancı atomun bağlanma enerjilerinin uygulanan elektrikalana duyarlılığının aynı olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of the electric field on the hydrogenic and non-hydrogenic binding energies of a donor impurty in finite square and cylindirical crosssectional GaAs/Ga1-xAlxAs quantum well wires (QWWs) are considered. Taking intoaccount the impurity ion, the hydrogenic and non-hydrogenic binding energies areinvestigated as a function of the electric field, wire width and concantration of Al. Theresults show that the non-hydrogenic binding energy of donor impurity located aroundthe center is larger than that of the hydrogenic binding energy. The difference in bindingenergy of on center donor impurty in two regimes increases more rapidly withdecreasing QWW width than other impurity positions. It has found that the sensitivityof the applied electric field on the donor binding energies is almost the same in the bothregime.