A study of colour use on electrical domestic appliances
Elektrikli ev eşyalarında renk kullanımının incelenmesi
  1. Tez No: 183458
  2. Yazar: ELİR YILDIZ HAYDAROĞLU
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ. ŞÖLEN KİPÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstriyel Tasarım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Renklerin insan hayatında çok önemli bir yeri vardır. Nesnelerianlamlandırırken, duygularını sözel ya da görsel ekilde belirtirken insanlar renklerikullanır. Renkler ve özde le tirildikleri anlamlar toplumdan topluma de i iklikgöstermesine kar ın kullanım amaçları benzerlikler göstermektedir. Diniözde le tirmeler, statü belirtgeleri, estetik de er katmak gibi. Dönemlerin be enileri,tarzları ve modaları her ne kadar çok de i iyor olursa olsun, renklerin bir objenintercih edilmesindeki önemi aynı kalmaktadır. Özellikle, Endüstri Devriminden sonradaha da geli en ileti im araçlarının toplumlar arasındaki kültürel farkları giderekazaltmasıyla 20. yy.'da uluslararası sanat ve tasarım akımları tasarım alanındarengin ortak bir dil haline gelmesini sa lamı tır.lk çıktıklarında amaçları sadece ev i lerine yardımcı olamk olan elektrikli evaletleri 20. yy içinde de im geçirerek kimlik de i tirmi , 20. yy.'ın ba larında ancakmerdiven altları ve dolap kapakları arkasında yer bulurken günümüzde tezgahüstünde ve mekan içinde evlerde kendilerine yer edinmi lerdir. Bu de i im süreciincelendi inde renklerin ev aletlerinin bugünkü statülerini kazanmalarında büyükbir rolü oldu u farkedilmektedir. lk bakı ta bir birlerinden çok farklı ve kopukgözüküyorlarsa da, renkler ve sanat, ve ev i leri aynı hayatın birer parçasıdır vegeli mleri ve de i imleri sosyal hayatla paralellik gösterir.Bu çalı mada günümüzde elektrikli ev aletlerindeki renk seçimlerininnedenleri tarihi, bilimsel ve sosyolojik olarak incelenip açıklanması amaçlanmı tır.Bu incelemeler sayesinde ev aletlerinde kullanılan renklerle yapılacak olan i indo asının birbirleriyle örtü tü ü gözlemlenmi tir. Varılan bu sonuçlara göre; sterilgörüntüsüyle beyaz özellikle hijyen amaçlı, koyu renkler dayanıklılık ve prestijamaçlı, pastel renkler uyumluluk amaçlı, canlı renkler ise dikkat çekme amaçlıkullanılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Colours have a crucial importance in human life. Humans use colours to givemeaning to objects and to express their feelings, either visually either verbally. Whilecolours and their associations may differ in different societies, their objectives in useare similar (like religious associations, status symbols, and to add aesthetic values,etc.). Whatever are the pleasures, styles or fashions of the time, the importance ofcolour?s role in desirability of an object remains constant. Especially, in the post-Industrial Revolution era with the progression the field of communication, thecultural differences between societies decreased. Thus at the 20th Century with theinternational design movements colour became a common language in the field ofdesign.When first released the means of the electrical domestic appliances werehelping house-works. But in the 20th century they changed identity and from bottomof the staircases and inside of cupboards, they took place on counter-tops and insideof the space lived-in. When this process is studied it is cleared out the role of colourson domestic appliances to gain their status. Considering too far apart and differentfrom each other at first glance, colours and art, and house-works are parts of thesame life; therefore their changes and progress? are contemporaneously similar withthe changes at the social life.In this work it is aimed to study the reasons of colour use in electrical domesticappliances, in historic, scientific and sociologic way. And by these means? it is reachedto the conclusion that the characteristics of the colour schemes and the nature of thetask are in accordance in electrical domestic appliances. According to this conclusionwhite has a sterile feeling and associated with hygiene, black and dark colours to thestrength and elegance, pastel colours to cooperation an bright colours to be the focusof attention.