Examination of dampness problems of a historic house
Tarihi bir konut yapısında nem sorunlarının araştırılması
  1. Tez No: 183481
  2. Yazar: BÜLENT YARDIM
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SARP TUNÇOKU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimari Restorasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Çalı ma zmir'in Basmane semtinde yer alan tarihi bir konut yapısının nemsorunlarının incelenmesini içermektedir. Çatının tahrip olu u nedeniyle zemin vebirinci katlarda nem sorunu ya mur giri idir. Bodrum katta ise, hissedilmesinera men nem kayna ı açık olarak izlenememektedir. Bu nedenle çalı ma bodrumkatta yo unla tırılmı tır. Duvar yüzeylerindeki nem miktarı ve sıcaklık ölçümleritahribatsız test yöntemlerinden elektrik iletkenli i ve infrared termal ölçümlerleyapılmı tır. Sonuçlar, malzemelerin fiziksel özellikleri, nem ve tuz miktarları, iç vedı iklim verileri, yerle im planı ve yapının mimari özellikleri ı ı ındade erlendirilmi tir.Çalı ma sonuçları, nemin duvarların alt bölgelerinde toplandı ını ve sorununzemin kaynaklı oldu unu göstermektedir. Zeminden gelen nem yanında, kom uyapıların terasları, bodrum pencereleri ve sokak ara kesitlerindeki sa lıksızdetayların yol açtı ı ya mur suyu sızıntıları da bodrumdaki yetersiz havalandırma ilebirlikte etkili olmu tur.Alan çalı malarının genellikle ö len saatlerinde yapılması nedeniyle yo u maolayı tespit edilmemi tir. Ancak, sabah ve ak am saatlerinde yo u maya maruzkalabilecek so uk bölgeler izlenmi tir.Bu bulgular ı ı ında, mevcut sa lıksız detaylar için alternatif çözümlerönerilmi tir.
Özet (Çeviri)
The study involves the examination of the dampness problems of a historichouse, Nebahat Tabak House in Basmane District in zmir. The cause of dampnessproblems of the house was due to the rain penetration at the ground and first floorssince the roof was damaged. In the basement however, dampness was felt but thecause was not so obvious. Therefore, the investigation was concentrated in thebasement. Moisture contents and the temperature of the wall surfaces weredetermined by non-destructive techniques; by electrical conductivity measurementsand infrared thermography. The results were evaluated in the light of physicalproperties, moisture and soluble salt contents of the materials, outdoor and indoorclimatic conditions, the layout of the site and architectural features of the building.The results of the study revealed that most of the moisture was concentrated atthe lower parts of the walls indicating rising damp. In addition to rising damp thefaulty details detected at the intersection line of the terraces of the neighbor buildings,basement windows and the street also produce rain water leaks in addition toinsufficient ventilation conditions in the basement.Condensation was not detected during the survey times which were usuallynoontimes. However, some cool zones having the risk of condensation at morningsand night time were observed.In the light of these findings, some alternative solutions for the faulty detailshave been proposed.