Trakya bölgesinde tekstil işletmelerinde kalite yaklaşımı ve müşteri memnuniyeti analizi
Analysis of customer's satisfaction and approach to quality in texstile companies of Trakya region
- Tez No: 183520
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. YASEMİN ORAMAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 221
Özet
ÖZETDünyada yaşanan hızlı küreselleşme ve gerçekleşen değişimler sonucu tümsektörlerde rekabet önemli ölçüde artmaktadır. Özellikle dünya tekstil ve konfeksiyonticaretinde Çin'in önlenemez yükselişiyle birlikte yoğun bir rekabet yaşanmaktadır.Tekstil ve konfeksiyon sanayi, gerek sağladığı istihdam, gerekse üretim sürecindeyarattığı katma değer ve uluslararası ticaretteki etkinliği nedeniyle, ülkemizin öndegelen sosyo-ekonomik faaliyet alanlarından biridir. 2000'li yılların güçlü rekabetkoşulları bu sektörde, kalite olgusunu ve müşteri ihtiyaç ve beklentilerine göre üretimyapma anlayışını ön plana çıkarmaktadır. Tekstil işletmelerinin de sınırsız rekabetortamında ayakta kalabilmelerinin tek yolu müşteriye ve kaliteye odaklanmaktır.Müşteri memnuniyeti başarının en önemli anahtarıdır. Kalite ise müşterilerin istek vebeklentilerine uygunluktur.Bu çalışmada tekstil ve konfeksiyon sektörü tarafından yaratılan katmadeğerin önemli bir kısmını karşılayan Trakya Bölgesi'nde faaliyet gösteren tekstilişletmelerinin kalite ve müşteri memnuniyeti algıları ortaya konmuştur. Çalışmaya aitorijinal veriler tesadüfû örnekleme yöntemine göre 113 işletmeden elde edilmiştir. Anketformunda kapalı uçlu sorular ile birlikte 5'li Likert ölçeği tipi sorular kullanılmış,soruların geçerliliği için güvenirlik testi yapılmıştır. Elde edilen veriler, amaca uygunpaket program yardımıyla istatistiksel olarak tanımlayıcı ve çıkarımsal istatistikaçısından ele alınmıştır. şletmelerin kaliteye ve müşteri memnuniyetine bakış açısınıntespit edilmesi amacıyla, ulaşılan veriler ANOVA, Kruskal-Wallis, Ki-Kare Bağımsızlıktestleri ile değerlendirilmiştir.Elde edilen bulgular ışığında işletmelerin piyasa imajını belirleyen en etkilikriterlerin fiyat, dikiş kalitesi, boya ve baskı kalitesi, marka ve kullanılan malzemekriterleri olduğu ancak müşterinin gözünde kumaş ve kullanılan malzeme kalitesinin bukriterlerden biraz daha farklılık gösterdiği sonucuna varılmıştır.ANAHTAR KEL MELER: Toplam Kalite Yönetimi, müşteri memnuniyeti, kalite,tekstil, konfeksiyon, ihracat, rekabet, Trakya Bölgesi.
Özet (Çeviri)
SUMMARYBecause of changing and global world competition is highly increasing insector. Especially, there is high degree competition in ready made clothing and textilsector due to strongly developing China. Because of its effectivity in international tradeand employment, textil and ready made clothing is one of the foremost facility of ourcountry. Quality and customers satisfaction is becoming a matter of primary importancedue to strong competition atmosphere of 2000s. To remanin standing in this strongcompetition atmosfhere, textil facilities should focus on customer satisfaction andquality. Customers satisfaction is the most important point of success. Quality is aharmony between desire and expectation of customers.n this study; we have examined textil and ready made clothing sector aroundTrakya Region regarding quality and customers satisfaction. Data that we used in thisstudy, is collected from 113 establishment with random exampling method. We haveasked closed end and 5 Likert scale-like questions that were subjected to confidencetest. Datas are evaluated in aspect of statistic by the suitable program. Datas areevaluated by ANOVA, Kruskal-Wallis, Ki-Kare tests in aspect of quality and customersatisfaction.At the end of the study, it is seen that price, sewing quality, paint and pressquality, quality of raw material are the most important factors that determine image offactories. Despite this general data, cloth and raw material quality is much moredifferent in the eyes of customers.KEY WORDS: Total Quality Management, customer satisfaction, quality, textil, ready-made clothing, export, competition, Trakya Region.