Atatürk Orman Çiftliğinin işletmecilik anlamında işleyişi ve kooperatiflerle olan ilişkileri
The process in business enterprise and contacts with cooperatives of AOÇ
- Tez No: 183521
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. GÜLEN ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
TEZ N ADI : Atatürk Orman Çiftliğinin şletmecilik Anlamındaşleyişi ve Kooperatiflerle Olan lişkileri.ÖZETÜlkemizin içinde bulunduğu bürokrasi ve kriz sarmalında ; kurumsal anlamda kendiiçinde çözüm yolları bulan Atatürk Orman Çiftliğinin üretimden pazarlamaya kadar ekonomikzincirin halkalarını nasıl realist kararlarla hayata geçirdiğini , bunu yaparken de zaman zamanserbest piyasa kurallarıyla bir holding gibi davrandığını, zaman zaman da kapitalistekonominin acımasızlığı içinde ; sosyal hukuk devleti yaklaşımını nasıl hayata geçirdiğinimercek altına alarak bir model olması anlamında incelenmesi gerekmektedir.Atatürk Orman Çiftliği , toplumun değişik kesimlerince farklı şekillerdealgılanmaktadır. Kimine göre her sabah taze olarak içilen süt, yenilen yoğurt , lezzetiunutulmayan dondurmadır. Kimine göre kent ortamının yorgunluklarının atıldığı dinlenmeyeri; vazgeçilemeyen buluşma ortamıdır. Kimine göre ise, dünyanın çeşitli bölgelerindeyaşayan hayvanları içinde barındıran hayvanat bahçesi olarak algılanır.Bazılarına göre de Anadolu'ya uygun hayvan ırklarının geliştirildiği veyaygınlaştırıldığı; hububata yönelik çeşit geliştirme çalışmalarının yapıldığı, bataklık ıslahçalışmalarının uygulandığı, sulu tarım örneklerinin bulunduğu , makineli tarıma yönelik araçve gereç yapımı için atölyelerin oluşturulduğu yerdir.Algılanış şekli ya da yarattığı çağrışımlar, herkese göre farklılıklar gösterse de ,aslında Atatürk Orman Çiftliği gerek Ankara , gerekse Türkiye için çok önemli bir değerdir.Bu değer hem Türkiye Cumhuriyetinin kuruluş azminin ve kararlığının bir göstergesi olması,hem de Ankara kenti açısından barındırdığı potansiyeller nedeniyledir. Araştırmaya konuolan Atatürk Orman Çiftliği bu değerler topluluğu ışığı altında ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Tez ADI : The process in business enterprise and contacts withcooperatives of AOC.ABSTRACTWith respect to Turkey?s situation within macro economics indicators and oligarchicbureaucratic management traditions, AOC finds various means of finding solutions. It shouldbe necessarily studied about how AOC realizes this circle of economics with realist decisionsfrom production to marketing. In this sense, it should be also discussed that AOC sometimesacts as an holding within free market rules, and sometimes realizes what social and law staterequires within a cruel capitalist system.AOC is perceived in various manners by different parts of society. For some parts ofsociety, AOC means fresh milk on every morning, for some ones it means very delicious ice-cream that can not be forgotten. Some people see AOC as an indispensable recreation placefar away from stress. For some people, AOC is a zoo which shelters different animals fromdifferent sides of world. On the other hand, AOC is sometimes perceived as a research anddevelopment place which new animal generations are created adaptable to Anatolianconditions, sometimes a boggy improvement center, sometimes development of agriculturewith water and with machine.However people perceives AOC, this place is a very worthy of institution for bothAnkara and Turkiye. Such a worthy stems from both will and strength of Republic of Turkiye,and its potential for Ankara. The subject of this project , AOC , is explained with respect tothe lights of all these values.