Deniz deşarjlarında kirlilik dağılımının bilgisayar destekli incelenmesi
Review of potential deep sea discharge pollution dispersion by supported with computer modeling
  1. Tez No: 183596
  2. Yazar: ZEYREK ALPER KOCAMIŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. GALİP SEÇKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
ÖZYÜKSEK L SANS TEZDEN Z DEŞARJLARINDA K RL L K DAĞILIMININ B LG SAYARDESTEKL NCELENMESZeyrek Alper KOCAMIŞÇUKUROVA ÜN VERS TESFEN B L MLER ENST TÜSÜÇEVRE MÜHEND SL Ğ ANAB L M DALIDanışman: Doç. Dr. Galip SEÇK NYıl : 2006 Sayfa : 113Jüri : Doç. Dr. Galip SEÇK NProf. Dr. Ahmet YÜCEERProf..Dr. lyas DEHRBu çalışmada, U.S. EPA (Environmental Protection Agency) tarafındangeliştirilmiş Visual Plumes (VP) paket modelleme programı kullanılmıştır.Çalışmada şu anda faaliyette olan Kadıköy Atıksu Ön Arıtma ve Derin Deniz DeşarjıSistemi ölçüm ve proje verileri, VPLUMES'un UM3 ve DKHW alt modelleri için,birincil karışım bölgesinin seyrelme karakteristiği ve geometrisi üzerinde durularak,su içine deşarj edilen atık suyun deşarj hattı dizaynı, difüzörlerden yayılım veanalizleri tahmin etmek amacıyla kullanılmış ve sonuçlar birbiriyle karşılaştırılmıştır.Çalışma sonucunda, gerçek projedeki verilerle örtüştüğü, kaynaktanuzaklaştıkça seyrelmenin giderek arttığı, oluşturulan senaryolarda proje verileri vefaaliyette olan tesis arasındaki dizayn farklılıklarının seyrelmeyi etkilemediği ve faaldizaynın daha ekonomik olduğunu, Boğaz üst tabakasından gelebilecek ters akıntısenaryosunda atıksuyun bir kısmının Marmara Denizi'ne seyrelerek geridönebileceği tespit edilmiştir.Anahtar Kelimeler : VPLUMES, Modelleme, Derin Deniz Deşarjı, Seyrelme
Özet (Çeviri)
ABSTRACTM.Sc. THESISREVIEW OF POTENTIAL DEEP SEA DISCHARGE POLLUTIONDISPERSION BY SUPPORTED WITH COMPUTER MODELINGZeyrek Alper KOCAMIŞÇUKUROVA UNIVERSITYINSTITUTE OF NATURAL AND APPLIED SCIENCESDEPARTMENT OF ENVIRONMENTAL ENGINEERINGAssoc. Prof. Dr. Galip SEÇK NSupervisor:2006 Pages :113Year :Assoc. Prof. Dr. Galip SEÇK NJury :Prof. Dr. Ahmet YÜCEERProf. Dr. lyas DEHRIn this study, Visual Plumes package modelling programme is used (VP) whichis developed and supported by U.S. EPA (Environmental Protection Agency).Kadıköy Effluent of Municipality Pre-treatment Facility and Deep Sea DischargeSystem?s measurement and project datas were runned and results compared topredictions of commonly used mathematical models of marine mixing zones in theVPLUMES for UM3 and DKHW sub-models that purpose of predicting to effluentdischarge line design, dispersion from the difusors and analyze, which base oncharactaristics of primary mixing zone dilution and geometry. At the end of thisstudy, real project datas were matched with the model?s program outputs. Dilutionever increased while the effluent flow far away from the source. Since there wereport property?s difference between Kadıköy project and the real facility design datasand the models shown us almost same predictations and dilutions results that the realfacility designed more economicly thanks to alternative VP model studies. Inaddition to this, model shown us the effluent flow can return to the Marmara Seafrom surface flow of the Bosphorus.: VPLUMES, Modelling, Dilution, Deep Sea DischargeKeywords