Expert systems in access telecommunication networks
Telekomünikasyon erişim uzman ağ sistemleri
  1. Tez No: 183699
  2. Yazar: SEDA ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET TOLUN, PROF. DR. YAHYA BAYKAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Computer Engineering and Computer Science and Control, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankaya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 184
Özet
ÖZTELEKOMÜN KASYON ER Ş M UZMAN AĞ S STEMLERŞAH N, SedaBu tez çalışmasının temel amacı, farklı özelliklerde telekomünikasyonerişim sistemlerinin kullanılması ile ana telekomünikasyon hattından sonkullanıcılara ulaşımı sağlayan Telekomünikasyon Erişim Uzman Sisteminikurmaktır. Telekomünikasyon Erişim Sistemlerinin kuruluş aşamasında genelolarak kablolu ve kablosuz genişband telekomünikasyon erişim sistemleri veonların alt konuları çalışılmıştır. Bütün sistemler sistem yapısı, veri kapasitesi,iletişim mesafesi, güvenilirlik ve çeşitli uygulamalarının özelliklerine görearaştırılmış ve karşılaştırılmıştır. Uzman sistem tarafından en uygun genişbanderişim sistemi bulunup telekomünikasyon ağ sisteminin istek ve şartlarına göre enuygun sistem seçilerek ana sistem yapılandırılmış ve uzman sistem bir uzmansistem dizayn programı kullanılarak oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTEXPERT SYSTEMS IN ACCESS TELECOMMUNICATIONNETWORKSŞAH N, SedaThe main purpose of this thesis is to construct an expert system whichprovides connections between backbone (telecommunication network) and manyend-users by using different broadband access systems. Generally, Wireway andWireless Access Systems and their sublevels are studied in the creation phase ofaccess telecommunication networks. All of these systems are explored andcompared depending on their properties such as architecture of the system,information rate, communication distance, security and features of variousapplications. The main system is designed as an expert system to find out thepossible broadband access solutions and to select optimum access systemdepending on telecommunication networks? demands and conditions and theexpert system is constructed by an expert system building tool.