Platform independent database management
Platformdan bağımsız veritabanı yönetimi
- Tez No: 183698
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. REZA HASSANPOUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2006
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankaya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
üOZğ Ë ü ËËPLATFORMDAN BAGIMSIZ VERITABANI YONETIMIKabarcık, AhmetRastgele değerler atanarak oluşturulan veritabanlarında en doğru tasarımı elde et-g s gmek işin tablolardaki üzelliklerin normalizasyon işin işlevsel bağımlılığının ve tablonunc o cs g gana anahtarının belirlenmesi gerekir.Bu şalışma; her satırı, atanmadan ünce, bir muamma olan ve her satırı birbirindencs obağımsız olarak atanmış rastgele veritabanlarında ortalama haldeki karışıklığa güreg s sgoËsbazı olasılık modellerini inceler. Işlevsel bağımlılık işin matematiksel değerler bulun-g c gmaya şalışılmıştır. Bu şalışma; en uygun ve en küşuk anahtarı bulmayı ve tablolar-cs s cs uc üdaki alanların işlevsel bağımlılıklarını otomatik olarak bulup normalizasyonun gerekips ggerekmediği konusunda tasarımcıya yardımcı olmayı hedeï¬er.g
Özet (Çeviri)
ABSTRACTPLATFORM INDEPENDENT DATABASE MANAGEMENTKabarcık, AhmetFunctional dependencies of attributes for normalization and the most suitableprimary key of the table must be deï¬ned to get the best design decisions for thedatabases, which have randomly inserted values.This study investigates some probabilistic models over average case complexityfor random databases formed by independent random tuples with a common discretedistribution. Mathematical values are tried to ï¬nd for functional dependency. Thisstudy aims to help the designer to ï¬nd the most suitable minimal key and to givean idea whether normalization is needed by detecting functional dependencies of theattributes of tables automatically.