Aladağ İlçesi Pos Orman İşletmesi alanından orman insan ilişkilerinin araştırılması
Researching the interactions of human and forest on the Aladağ Province Pos Forest
  1. Tez No: 183716
  2. Yazar: VOLKAN DENERİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜRKER ALTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
ÖZYÜKSEK LİSANS TEZİALADAĞ İLÇESİ POS ORMAN İŞLETMESİ ALANINDA İNSAN ORMANİLİŞKİLERİNİN ARAŞTIRILMASIVolkan DENERİÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİFEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜPEYZAJ MİMARLIĞI ANABİLİM DALIDanışman : Prof.Dr. Türker ALTANYıl : 2006 , Sayfa :100Jüri : Prof.Dr. Türker ALTAN: Doç.Dr. Süha BERBEROĞLU: Yrd.Doç.Dr. Mustafa ATMACABu araştırmada, alandaki doğal alanlar ve insan faaliyetleri ile bunun yanısıraormancılık çalışmaları birbiri ile iç içe geçmiş bir sistem halindedir. Alandaki sosyo-ekonomik durumun seviyesi, ülke kırsal alanları ortalamalarının dahi altındadır. Busosyo-ekonomik yapı doğal alalara olumsuz bir etki yapmaktadır.Bu araştırma ile ekonomik faaliyetlerin orman alanları üzerindeki etkileriortaya konularak alanda yaşanan çelişkiler tartışılmıştır.Çalışma soncunda ormancılık, tarım, hayvancılık ve rekreasyönel faaliyetlergöz önüne alınarak doğa alanların sürdürülebilirliği ve korunmasına yönelikçözümler geliştirilmiştir.Anahtar Kelimeler : Pos Ormanları, İnsan-Orman İlişkisi, Sürdürülebilir OrmancılıkI
Özet (Çeviri)
ABSTRACTMsc THESISRESEARCHING THE INTERACTIONS OF HUMAN AND FOREST ONTHE ALADAG PROVINCE POS FORESTVolkan DENERİDEPARTMENT OF LANDSCAPE ARCHITECTUREINSTITUTE OF NATURAL AND APPLIED SCIENCESUNIVERSITY OF ÇUKUROVASupervisor : Prof.Dr. Türker ALTANYear : 2006 , Pages : 100Jury : Prof.Dr. Türker ALTAN: Assoc. Prof. Süha BERBEROĞLU: Assoc. Prof. Mustafa ATMACANatural areas and the human activities are combined with the forestry in theresearch area. The economic income under the average of the entire country. Thissituation negatively affects the natural fields.The aim of this research is to determine the impacts of economical activitieson forest and discuss the conflicts within the research area.As a result of this research, sustainable conservation policies were developedfor natural areas considering the forestry agricultural, husbandry and recreationalactivitres.Key Words : Pos Forest, Human-Forest Relationsip, Sustainable ForestryII