Improving the common use of housing backyards; the case of Ayrancı
Konut Arka Bahçelerinin Ortak Kullanımının Arttırılması; Ayrancı Örnegi
  1. Tez No: 183754
  2. Yazar: SELİN KARAİBRAHİMOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. CÜNEYT ELKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, İç Mimari ve Dekorasyon, Architecture, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankaya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 209
Özet
ÖZKONUT ARKA BAHÇELERİNİN ORTAK KULLANIMININ ARTTIRILMASI;AYRANCI ÖRNEĞİSelin KaraibrahimoğluMekan çok boyutludur ve yaşamdan ayrı düşünülemez. Kentsel mekan isekentsel yaşamın gerektirdiği insani faaliyetlerin gerçekleştiği mekandır. Buçalışma bu çeşitlilik içerisinde bir yapı adasında imar kurallarının bir sonucuolarak konumlanmış apartman konutların arka bahçelerinin bir araya gelmesisonucu oluşan mekanları ele almıştır.Bu bağlamda çalışma, bu alanların ortak kullanımının arttırılmasına yönelikbir yöntem oluşturulmasını hedefleyerek ele alınmıştır. Bu konu ele alınırkenkonu ile ilgili tanımlar, alanın kentsel mekan kavramı içindeki yeri, mevcutkullanım şekli, potansiyelleri, alanın şekillenmesi ve mevcut kullanımınıdestekleyen imar kanunu maddeleri ve konuyla ilgili dünyadaki örneklerincelenerek tartışılmıştır. Tüm bu incelemeler sonucunda elde edilen verilerışığında yapı düzeni ve arazi kullanımı verilerinin çalışma kapsamınauygunluğu nedeniyle tercih edilen Aşağı Ayrancı örneklem alanında çeşitliözellikleri nedeniyle seçilen bir ada üzerinde konut arka bahçesi düzenlemesiçalışması gerçekleştirilmiştir. Bu çalışma sonucunda konut arka bahçelerininadada bulunun apartman sakinleri tarafından ortak kullanımının arttırılmasınayönelik bir yöntem oluşturulmuştur.Tüm bu çalışmalar sonucunda tezde kent bütünü içerisinde yeşil alan olarakbüyük bir potansiyele sahip konut arka bahçelerinin neden kullanılmayanalanlar olduğu, kullanılmasının nasıl sağlanabileceği, kullanıcıların bualanlara yönelik ihtiyaç ve beklentilerinin neler olduğu gibi sorularyanıtlanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTIMPROVING THE COMMON USE OF HOUSING BACKYARDS;THE CASE OF AYRANCISelin KaraibrahimoğluThe space is multi-dimensional and can not be thought separately from thelife. Urban spaces however are the spaces where all types of humanactivities necessitated by the urban life are realized. This study coversspaces constituted as a result of gathering of the backyards of residenceblock shaped positioned as a result of the development rules.The study is carried out by adopting the idea of constituting a method aimingthe improvement of common use of these areas, as a principle. In thiscontext, the definitions concerning the issue, the place of the area within theurban space concept, present utilization types, potentials, Development Lawarticles supporting the present utilization are discussed by observing theexamples in the world. In the light of inputs collected in these studies,Ayrancı case study area is preferred because its building organization andthe appropriateness of its land use pattern to the context of the study. Ahousing backyards arrangement study is performed in a residential block ofhouses selected in Ayrancı area due to its various characteristics. In the lightof study, a method is developed aiming of improvement of the common usehousing backyards by taking into account the interest of residents.As a result of all these studies, the questions such as, ?the minimal use ofhousing backyards having a large potential as green areas in the city?, ?thepossibility of their utilization?, ?the requirements and expectations of the userstowards these areas? are studied in thesis.