An Adaptive ghost processor
  1. Tez No: 18376
  2. Yazar: ENİS ÇUBUKÇUOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. AVNİ MORGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
KISA ÖZET ADAPTİF TV GÖLGE BASTIRICISI Bu çalışmada, televizyon ekranındaki gölgeleri yokeden bir adaptif işlemci sunulmuştur. Yaygın olarak kullanılan FİR (Sonlu dürtü yanıtlı) süzgeç yapısının yerine UR (Sonsuz dürtü yanıtlı) süzgeç yapısı kullanılmıştır. UR tipi süzgeçlerin televizyon gölge bastırma işlemine yapısal olarak daha uygun olmalarına karşın bu alanda günümüze kadar yaygın olarak kullanılan yapı FIR olmuştur. Bunun temel nedenleri FIR süzgeçlerin kararlılığı ve FİR algoritmalarının basitliği ve lanınmışlığıdır. Bu incelemede karalılığı arttırılmış ve yakınsaması hızlandırılmış bir UR algoritması önerilmiştir. Örnek TV görüntülerini işleyen yardımcı programlar da geliştirilmiş ve sonuçlar yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT AN ADAPTIVE GHOST PROCESSOR In this study, an adaptive ghost processor is presented. The ghost processor is of IIR (Infinite Impulse Response) type as opposed to the more common FIR (Finite Impulse Response) type. Although IIR structure is more suitable than FIR structure for TV deghosting, the unconditional stability of FIR structure and the maturity of FIR techniques have been the primary reasons for the choice of FIR filters in ghost cancellers developed so far. In this work, methods to overcome the stability problems of the IIR structure and to speed up the convergence rate are proposed. A simulation program and additional utilities to process ghosted TV signals are developed and simulation results are discussed.