Seçilen bir Al-Mg-Si alaşımının (AlMgSi0.5 ; etial 60) ısıl işlemlerle özellik değişimlerinin incelenmesi
- Tez No: 183798
- Danışmanlar: PROF.DR. ALİ BAYRAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
ÖZETAlüminyum metali bilhassa korozyon dayanımının yüksekliği, hafifliği, yüksekelektrik ve ısıl iletkenliği özellikleri dolayısıyla endüstriyel gelişime paralel olarakbüyük önem kazanmıştır.Mukavemetinin düşük olması alaşımlandırma ve alaşımlara uygulanan, uygunısıl işlemlerle telafi edilmeye çalışılmıştır; mukavemet / ağırlık oranı alaşımlı çeliklerlemukayese eder duruma yükseltilmiştir. Bu özellikleri ile alüminyum ve alaşımlarıimalat sanayiinin vazgeçilmez malzemeleri olmuş, kullanım alanları genişlemiştir.Bu çalışmada önemi vurgulanan alüminyum alaşımları bir örnek (AlMgSi0.5-Etial60) üzerinde yaşlandırma parametreleri ve bağlı olarak mekanik özellik (sertlik veçekme dayanımı) değişimleri incelenmiştir. AlMgSi0.5-Etial60 alaşımı ekstrüzyonda ençok kullanılan üretim malzemesi olduğu için ve homojenleştirme işlemi de içerenyaşlandırma işlemi bu alaşımlara uygulanabilecek temel sertleştirme işlemi olmasıdolayısıyla seçilmiştir. Isıl işlem parametrelerinin, ürünlere sonradan uygulanacakyüzey işlemleri (anodik oksidasyon örneğinde) kalitesine etkisi irdelenmiştir.Anahtar Kelimeler : Homojenleştirme, yaşlandırılma sertleştirmesi, Ekstrüzyon,mekanik özellikler
Özet (Çeviri)
ABSTRACTThe aluminum metal has become a high importance to parallel with industrialimprovement because of particularly its high corrosion resistance, light, high electricityand heat conductivity .Because of its low resistance, it has been studied to compansate by alloy andsuitable heat treatment on alloys; resistance/weight ratio was increased for beingcomparable state with steel alloys. With those features of aluminum and its alloys havebecome essential materials for manufacture industry and the usage field are enlarged.In this study, aging parameters and mechanical features (hardness and pullingresistance) in consequence of aging parameters were studied on a sample (AlMgSi 0,5 -Etial 60 ). This alloy was chosen because it is the most used production material forextrusion and because the aging which also contains homogenizing treatment is thebasic harden treatment to those kind of alloys .It was examined the effect of heat treatment parameters on the quality of productfor surface works .Key Words : Homogenizing, aging hardening, Extrusion, mechanical properties