İçi boş (hollow) pet liflerinin boyanma özelliklerinin incelenmesi
An investigation on dying properties of hollow pet fibres
- Tez No: 183811
- Danışmanlar: DOÇ.DR. MEHMET KANIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Ç BOŞ (HOLLOW) PET L FLER N N BOYANMAÖZELL KLER N N NCELENMESÖMER TOPALÖZETBu çalışmada, standart ve içi boş kesit yapısına sahip polyester (PET) liflerininboyanma özellikleri incelenmiş ve karşılaştırılmıştır.Bu amaçla, standart ve içi boş polyester liflerinden çorap numuneleri örülmüş veküçük, orta ve büyük moleküllü dispers boyarmaddelerle iki farklı konsantrasyondaboyanmıştır. Boyama işlemi süresince altı farklı boyama adımında kumaş ve çözeltinumuneleri alınmıştır. Standart ve içi boş liflerin boyanma davranışları arasındakifarklılığı tespit edebilmek amacıyla alınan kumaş ve çözelti numunelerinin renkdeğerleri ölçülmüştür.Elde edilen sonuçlar yardımıyla standart ve içi boş polyester liflerinin farklımolekül büyüklüğüne sahip dispers boyarmaddelerle farklı konsantrasyonlardagösterdikleri boyanma davranışları karşılaştırılmıştır.ANAHTAR KEL MELERçi boş lif, Renk kuvveti, Dispers boyarmadde, Polyester.
Özet (Çeviri)
AN INVESTIGATION ON DYING PROPERTIES OF HOLLOW PET FIBRESÖMER TOPALABSTRACTIn this study, dyeing properties of standart and hollow polyester (PET) fibreshave been investigated and compared.For this purpose, sock samples were knitted using standart and hollow polyesterfibres, and they were dyed with low, medium and hight molecular weight disperse dyesat two different concentrations. In order to determine dyeing rates on both of two fibres,the fabric and the liquor samples were taken at six steps during whole dyeing procedure.Colour values of the fabric and the liquor samples were measured to determine thedifference between dyeing behavior of standart and hollow fibres.It compared that the difference between the dyeing rates of disperse dyes whichhave different molecular sizes on standart and hollow fibres, and also their dyeingcapabilitiy properties.KEY WORDSHollow fibre, Colour strength, Disperse dye, Polyester