Development of a blackout fabric with improved acoustic properties made from hollow bicomponent filament yarns
Boşluklu bikomponent filament ipliklerden mamul akustik özellikleri iyileştirilmiş blackout kumaş tasarımı
  1. Tez No: 850143
  2. Yazar: HACER MERVE BULUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEVZA CANDAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yenilikçi Teknik Tekstiller Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Gürültü, istenilen sesi ortadan kaldıran, insanları ve hayvanları rahatsız eden, istenmeyen yüksek ses olarak tanımlanabilir. Ses ve gürültü arasındaki ayrım ve rahatsızlık sınırı kişiden kişiye değişse de, aşırı gürültülü ortamda bulunmak insanlar için ciddi biyolojik, psikolojik ve sosyolojik sorunlar yaratır. Psikolojik ve sosyolojik olarak gürültülü ortamlar öfkelenmeye, strese, kaygıya, günün kalitesinin düşmesine ve genel olarak kötü bir ruh haline neden olabilir. Gürültünün biyolojik etkileri arasında sürekli artan işitme eşiği, akustik travma ve kulak çınlaması yer alır ve bunların tümü insan yaşamının ilerleyen aşamalarında işitme kaybı yaşanma ihtimaline katkıda bulunur. Üstelik sürekli gürültülü atmosfere maruz kalan kişilerde uykusuzluk gibi uyku sorunları da ortaya çıkmakta, bu durum sinir sistemi ve hormonal sistemi olumsuz etkilemenin yanı sıra, kaliteli uyku eksikliği nedeniyle psikolojik sorunların da artmasına neden olmaktadır. Bu nedenle, şehirlerin hızla büyümeye devam ettiği gerçeğiyle birleştiğinde, gürültüye maruz kalmanın azaltılması insanların refahı için hayati öneme sahiptir. Ses kontrolüne yönelik yöntemler akustik düzenleme ve ses yalıtımı olarak ikiye ayrılır. Bu yöntemler binalarda ve odalar arasında ses yalıtımı sağlamak amacıyla, bina sakinlerine konfor ve mahremiyet sağlamak amacıyla kullanılmaktadır. Akustik düzenleme yöntemleri işitsel konforun önemli olduğu, aktif dinleme veya konuşma eyleminin yaşandığı ortamlarda yapılır. Burada amaç sesi ortadan kaldırmak değil, eşit ve tutarlı, anlaşılır bir şekilde dağıtarak odadaki herkesin herhangi bir rahatsızlık duymadan içerideki aktiviteye katılabilmesi ve keyif alabilmesidir. Derslikler, tiyatrolar, opera ve konser salonları gibi mekanlarda bu önemlidir. Ses yalıtım yöntemleri ise bir yapının içerisinden veya içerisinden iletilen ses miktarının tamamen ortadan kaldırılmasını amaçlamaktadır. İki bileşenli lifler, ya da bikomponent lifler, iki farklı polimerin tek yapıda birleştirilmesiyle üretilir, bu sayede tek bileşenli elyafta elde edilemeyen bir özellik, iki farklı malzemenin avantajlı yönlerinin bir araya getirilmesiyle tek bir elyafta elde edilebilir. Genellikle bileşenlerden biri bir çeşit işlevsellik veya gelişmiş mekanik özellikler sağlarken diğer bileşen yüzey özelliklerini sağlar. İki bileşenli liflerden aynı zamanda içi boş lif ve iplikler geliştirilebilir ve üretilebilir. İçi boş iplikler, iki bileşenli bir elyafın ekstrüde edilmesi ve ardından bileşenlerden birinin kimyasal işlemlerle uzaklaştırılmasıyla üretilir. Tüm bu bilgiler ışığında, bu çalışma, içi boş iki bileşenli ipliklerin kumaş yapısına dahil edilmesiyle akustik özellikleri arttırılmış karartma özellikli (blackout) bir ev perdesi geliştirmeyi amaçlamaktadır. Bikomponent filamentlerin üretiminde polyester (PET), ko-polyester (coPET), geri dönüştürülmüş polyester (rPET) ve poliamid 6 (PA6) olmak üzere dört farklı polimer kullanılmıştır. Bu polimerlerden PET/coPET, rPET/coPET ve PA6/coPET olmak üzere üç farklı 150F72 kısmen yönlendirilmiş (POY) filament iplik üretilmiştir. Filament üretimi eriyik eğirme yöntemi kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Üretimden sonra iplikler tekstüre edilmiş ve coPET bileşeninin uzaklaştırılması için alkalileştirme işlemine tabi tutulmuş, böylece içi boş filamentler üretilmiştir. Filamentlerin kristalliğini ve termomekanik davranışını gözlemlemek amacıyla DSC, TGA ve XRD analizleri yapılmıştır. Kumaş üretimine başlamadan önce, piyasada halihazırda kullanılan ticari karartma perde kumaşları, yapısal ve akustik özellikleri ile ışık engelleme performansları açısından test edilerek, çalışmanın geri kalanı için referans olarak en uygun olanın belirlenmesi sağlanmıştır. En uygun ticari referans, İdeal Çözüme Benzerliğe Göre Tercih Sırası Tekniği (TOPSIS) analiziyle seçilmiştir. Ticari kumaş setinden seçilen referansa göre birinci grup kumaşlar, yani SET-1 üretilmiştir. Bu numuneler değişen iki bileşenli iplik yönlerine sahiptir (çözgü yönü, atkı yönü, hem çözgü hem de atkı yönü). Bu üç numune üç farklı aşamada incelenmiştir: a) tezgâh formunda (yani çözünme ve diğer renklendirme veya işlem süreçlerinden önce), b) coPET çözünmesinden sonra ve c) numunelerin boyandığı son haliyle. Kalınlık, ağırlık, hava geçirgenliği, çekme mukavemeti ve yırtılma mukavemeti, Martindale aşınma ve boncuklanma ve ses emme özellikleri test edilmiştir. Yoğunluk, gözeneklilik ve örtü faktörü değerleri hesaplanmıştır. Daha sonra içi boş iplik düzeni ve yoğunluğundaki değişikliğin ses yutma performansına etkisini incelemek amacıyla, daha uygun maliyetli ve iplik değişiminin daha kolay olması nedeniyle atkı yönünde içi boş iplik içeren Numune A2 referans olarak alınarak yeni bir kumaş numunesi grubu, SET-2 oluşturulmuştur. Bu setin numuneleri de SET-1 ile aynı fiziksel, boyutsal ve akustik testlere tabi tutulmuştur. Filament iplik testleri, tekstüre edilmiş ipliklerin, tekstüre edilmemiş versiyonlarına kıyasla daha iyi boyutsal direnç ve gelişmiş kopma mukavemeti sergilediğini ortaya çıkarmıştır; bu da, , tekstüre edilmiş ipliklerin, tekstüre edilmemiş muadillerine göre daha güçlü olduğunu göstermiştir. SEM görüntülerinde tüm filamentlerde %20 boşluk oranına ulaşıldığı görülmüştür. Geliştirilen numunelerin fiziksel test sonuçları, hammadde ve kumaş yapısından bağımsız olarak tüm numunelerin ticari olarak kullanılabilecek yeterli mekanik dayanıma sahip olduğunu ortaya koymuştur. Yoğunluk sayımları, içi boş iplik kullanımının filaman çapında bir azalmaya neden olduğunu ve bunun da aynı uzunlukta daha fazla ipliğin paketlenmesine olanak sağladığını ortaya çıkarmıştır. Hava geçirgenliği sonuçları, yüksek yoğunluğun ve yüksek kalınlığın daha yüksek hava akışı direncine yol açtığı yoğunluk ve kalınlık ölçümleriyle de uyumludur. Martindale aşınma ve boncuklanma testi sonuçları, tüm numunelerin 12.000'den fazla döngüye dayandığını ve seviye 5 boncuklanma direnci gösterdiğini göstermiştir. Akustik test sonuçları, geliştirilmiş numunelerin referans olarak seçilen ticari numuneye göre özellikle 500 Hz ve üzeri frekanslarda çok daha iyi akustik performans göstermiştir. Tezgâh hali ve çözünme hali numuneleri karşılaştırıldığında, 2000 Hz ve üzerinde tezgâh hali numunelerinin SAC değerleri önemli ölçüde azalmış ve hem atkıda hem de çözgüde içi boş elyaf içeren A3-DIS numunesi en iyi ses emilimini göstermiş, bunu atkı yönünde içi boş lifler içeren A2-DIS takip etmiştir. Bu, bikomponent ipliklerin kumaş yapısına dahil edilmesinin daha iyi ses yalıtım özelliklerine sahip bir kumaşa yol açtığını göstermektedir. İçi boş ipliklerden yapılan kumaşlar, çözünmenin iplik çapını azaltması ve daha fazla ipliğin bir arada paketlenmesine olanak sağlaması nedeniyle santimetre kare başına daha yüksek iplik sayısına sahiptir. Bu daha yüksek kumaş yoğunluğu kumaş örtücülüğünü arttırmış, bu da kumaşların ses emilimini arttırmıştır. Ancak SET-2'de atkı sıklığı daha düşük olan numuneler (A2-2 ve A2-4) 1000 Hz ile 2000 Hz arasında biraz daha iyi ses emilimine sahiptir. Bu, filaman göçüne atfedilir. İnceltme işleminden sonra iplik kalınlığı azaldıkça kumaşta yer oluştuğundan iplikler bir miktar yer değiştirebilmektedir. Bu durum örtü faktörünü azaltacağından ses emilimini de olumsuz yönde etkileyebilir. Atkı yoğunluğunun azaltılmasıyla bu migrasyon durumu oluşmamıştır çünkü iplikler yapı içinde daha rahat bir halde bulunmaktadır ve dolayısıyla ses emme katsayıları daha yüksek olmuştur. SET-2'de iki bileşenli iplik içermeyen A2-STD, bahsedilen frekans aralığında en düşük ses yutma katsayısı değerini göstermiştir. Bu ayrıca içi boş filamentlerin kullanılmasının kumaşların akustik davranışına katkıda bulunduğunu kanıtlamıştır. 15 cm'lik hava boşluğu sonuçları incelendiğinde her iki kumaş setinde de hava boşluğu bırakılmasının numunelerin akustik davranışında büyük bir değişikliğe neden olduğu açıkça görülmüştür. Yalnızca SAC değerleri büyük oranda artmakla kalmamış, aynı zamanda rezonans frekansı da 1250 Hz'den 300 Hz civarında çok düşük bir frekansa kaydırmıştır Bu önemli bir sonuçtur, zira düşük frekanslı ses dalgalarının dalga boyları daha büyük olduğundan soğurulması daha zordur. Hava boşluğunun, tüm frekans aralığı boyunca örneklerin akustik emiliminde büyük bir artış sağladığını göstermiştir. Bu noktada SET-1 ve SET-2'nin seçilen örneklerinin akustik davranışları aşağıdaki parametreler dikkate alınarak karşılaştırmalı olarak daha ayrıntılı olarak incelenmiştir; bikomponent ipliğin varlığı, bikomponent ipliğin yönü, polimer tipi ve atkı yoğunluğu. Bu karşılaştırmalı çalışma iki bağlamda yapılmıştır; çalışmanın hedeflenen frekans aralığı olan 1000 Hz – 3150 Hz aralığındaki ses yutma katsayıları (SAC) ve Gürültü Azaltma Katsayısı (NRC) değerleri. Bikomponent iplik varlığı karşılaştırması, bikomponent iplik kullanımının ses yutma katsayısında artışa neden olduğunu bir kez daha ortaya koymuştur. A2-DIS ve A2-1/1'in daha büyük dalga boyundaki sesleri standart örnek A2-STD'ye göre daha iyi absorbe edebildiği görülmüştür. Atkı yönünde tamamı iki bileşenli filamentlere sahip olan A2-DIS ile 1:1 oranında alternatif standart ve bikomponent ipliklere sahip olan A2-1/1 karşılaştırıldığında, hemen hemen tüm frekanslarda A2-DIS, A2-'ye göre daha iyi emicilik performansı sergilemiştir. Bikomponent yönü karşılaştırması, 1600 Hz'den itibaren sadece çözgü yönünde içi boş ipliklere sahip olan A1-DIS numunesinin geride kaldığını, diğer iki numunenin (atkı yönünde içi boş iplikli A2-DIS ve her iki yönde içi boş iplikler içeren A3-DIS) geride kaldığını göstermiştir.) daha yüksek bir ses emme katsayısına sahip olduğu görülmüştür. Sonuçlar, çözgü setlerinden yalnızca birinde bikomponent filamentlerin kullanılmasının, numunelerin akustik absorpsiyon özelliğini önemli ölçüde etkilemediğini göstermektedir. Polimer karşılaştırması, PET içeren numune olan A2-DIS'in daha düşük frekanslarda bile daha iyi ses emme özelliği gösterdiğini göstermiştir. Bu durum A2-DIS'in A2-PA ve A2-RPET'e göre daha kalın olmasına bağlanmaktadır. Daha yüksek bir kumaş kalınlığı, daha gözenekli bir yapıyla sonuçlanmış; bu, yalnızca yapıdan geçerken daha fazla ses dalgasının emilmesine olanak sağlamış olabilir. rPET filamanları içeren numunelerin daha düşük ses yutumuna sahip olması ise geri dönüştürülmüş rPET filamentlerinin, işlenmemiş PET filamentlerine göre daha bozuk bir filaman yüzeyine sahip olabileceği; bu da yapıda boşluklar oluşturarak daha fazla hava dalgasının geçmesine olanak tanmış olması olarak yorumlanabilir. Kumaş yoğunluğu karşılaştırması, atkı yoğunluğu azaldıkça numunenin ses yutma katsayısının azaldığını göstermiştir. Bu, atkı yoğunluğundaki bir değişikliğin kumaşın kaplama faktöründe bir değişikliğe neden olduğunu ve bunun da SAC'de bir azalmaya yol açtığını göstermektedir. A2-2 ve A2-4 (atkı sıklığı sırasıyla 2 ve 4 oranında azaltılmış numuneler) A2-DIS'e göre daha yüksek örtme faktörüne sahip olmasına rağmen A2-DIS daha iyi ses yutuculuğu göstermiştir. Bu, numunelerin limit yoğunluğunu aşmasına atfedilebilir. Bu durumda atkı sıklığı azaltıldığında aynı birim uzunlukta daha fazla filament paketlenmekte ve çözgü yoğunluğunun ve kumaş yapısının çok yüksek olması nedeniyle sınır sıklık aşılmaktadır. Sonuç olarak bu, ses dalgalarının geçebilmesi için yüzeyde yeterli boşluk kalmayacak kadar sıkı bir yapıyla sonuçlandı ve ses dalgaları, kumaş yapısının içine girip kumaş kanallarında dağılmak yerine sadece yüzeyden geri yansıtılmıştır. Bu noktada, tüm numuneler arasından en iyi performans gösteren kumaş yeni bir TOPSIS analizi ile seçilmiştir. TOPSIS analizi, PET/coPET ve hem çözgü hem de atkı yönünde bikomponent iplikler içeren A3-DIS numunesinin diğer numunelere göre 0,992 ile ideal çözüme en yakın olduğunu göstermiştir. İdeal çözüme en uzak örnek ise 0,037 ile yapısında içi boş filament bulunmayan, sadece standart PET ipliklerin kullanıldığı A2-STD olmuştur. Analiz sonuçları araştırmanın bulgularıyla tutarlıdır; A3-DIS, iki bikomponent yönü karşılaştırmasında daha iyi ses yutma özelliği göstermiştir. A3-DIS numunesinin kalınlığının yüksek olması, kumaş yapısında daha fazla kanalın oluşmasına neden olmuş, bu da ses dalgalarının emilmesi için daha fazla alan olduğu anlamına gelmiştir. Yüksek kalınlık değeri şüphesiz daha iyi bir ışık engelleme performansını da destekleyecektir. Ayrıca hem çözgü hem de atkı yönlerinde içi boş ipliklerin kullanılması, herhangi bir deliğin ses dalgalarının geçmesine izin vermesini önleyecek kadar sıkı bir şekilde paketlenmiş ancak dalgaların emilmek yerine geri yansıtılmasına neden olacak kadar da sıkı olmayan bir kumaş yapısına izin vermiştir. Son olarak, en iyi performans gösteren örnek A3-DIS, A2-STD ile birlikte, artan ses yutuculuğunun daha iyi doğrulanması ve rezonans süresinin elde edilmesi için yankılanma odası testine gönderilmiştir. Başlangıçta belirlenen ticari karartma yerine A2-STD'nin seçilmesinin nedeni, iki numunenin her iki yönde de aynı iplik numarasına sahip olmasını sağlamaktır. Yankılanma odası testi, odanın içinde ses emici bir malzeme kullanılmasının her iki durumda da yankılanma süresini önemli ölçüde azalttığını ortaya çıkarmıştır. Referans A2-STD örneği için ses yutma katsayısı artan frekansla birlikte istikrarlı bir şekilde artarken, çalışma kapsamında geliştirilen örnek A3-DIS için SAC değerleri 1000 Hz'de 0,9 civarına ulaşmış ve 5000 Hz'e kadar yüksek seviyelerde kalmıştır. Bu, yapının içinde bikomponent filamanların kullanılmasının, düşük frekanslarda ses emilimini iyileştirdiği anlamına gelir. Ayrıca A3-DIS numunesi, A2-STD'ye kıyasla Gürültü Azaltma Katsayısı (NRC) ve Ses Emilim Ortalamasını (SAA) iyileştirmiştir. Her iki değer de tüm frekans aralığının tamamında daha iyi bir ses emilimine işaret etmektedir. Çalışmanın geleceğinde, farklı kumaş yapılarının blackout perdelerin ses yutum özelliklerine etkisinin daha fazla test edilmesi planlanmaktadır. Ayrıca hava boşluğunun önemi çalışma boyunca birçok kez görülmüştür. Bu nedenle gelecekteki çalışmalar, kumaşın arkasında boşluk bırakılmadan hava boşluğunun avantajlarından yararlanılabilmesi için kumaş yapısının içine 3 boyutlu dokumalar veya spacer kumaşlar gibi hava boşlukları ekleme olasılığını da araştırabilir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Noise is the unwanted loud sound that eliminates the wanted sound and disturbs people and animals. Being in an excessively noisy environment creates serious biological, psychological, and sociological issues for people. Thus, noise control is an essential part of human health and society. When a soundwave reaches a surface, some of it is absorbed by the surface and the other portion is reflected. The absorbed sound is measured and defined by Sound Absorption Coefficient (SAC) value of materials. Items such as curtains, carpets and upholstery will significantly increase the average sound absorption coefficient. As such, textile materials are commonly used to control the sound inside a room. Textiles are developed as a sound absorber as an alternative to building materials due to their cost-effectiveness, easy handling, and sustainability. Moreover, the properties of textile materials can be easily controlled by choosing the appropriate raw material and fabric production method, by chemical finishing processes and by changing the relationship between materials. In this context, bicomponent fibers are studied to incorporate a technical feature to household materials. From bicomponent fibers, hollow fibers and yarns are developed. Hollow yarns are manufactured by extruding a bicomponent fiber and subsequently removing one of the components by chemical processes. Considering all this information, this study aims to develop a blackout household curtain with enhanced acoustic properties by incorporating hollow bicomponent yarns inside the fabric structure. Four different polymers, namely polyester (PET), co-polyester (coPET), recycled polyester (rPET) and polyamide 6 (PA6) were employed. From these polymers, three different 150F72 partially oriented (POY) filament yarns were manufactured, consisting of PET/coPET, rPET/coPET, and PA6/coPET. After the production, the yarns were textured and subjected to alkalization treatment to remove the coPET component from the middle, therefore producing the hollow filaments. DSC, TGA, and XRD analysis were carried out in order to observe the crystallinity and thermomechanical behaviour of the filaments. Before starting the fabric production, the commercial blackout curtain fabrics that are currently used in the market were tested in terms of their structural and acoustic properties as well as their light blocking performance in order to determine the most suitable one as a reference for the remainder of the study. The most suitable commercial reference was chosen with a Technique for Order of Preference by Similarity to Ideal Solution (TOPSIS) analysis. Based on the reference choosen from the commercial fabric set, the first group of fabrics, i.e. Fabric SET-1, was manufactured with three samples having varying bicomponent yarn directions (i.e. warp direction, weft direction, both warp and weft direction). These three samples were examined in three different stages: a) loom state, b) after the coPET dissolution, and c) in their final form. Afterwards, in order to examine the effect of the change in the hollow yarn layout and density on the sound absorption performance, Sample A2 containing hollow yarn in the weft direction was taken as a reference, and a new group of fabric samples, i.e. Fabric SET-2, was created. Thickness, weight, air permeability, tensile strength and tear strength, Martindale abrasion and pilling, and the sound absorption properties were tested. Density, porosity, and cover factor values were calculated. Physical test results of the developed samples has revelaed that regardless of the raw material and fabric structure, all samples have sufficient mechanical strength to be used commercially. Density counts has revealed that using hollow yarns caused a decrease in the filament diameter, which in turn allowed for more yarns to be packed inside the same length. Air permeability results have also aligned with the density and thickness measurements where a high density and a high thickness resulted in a higher airflow resistivity. Martindale abrasion and pilling test results have shown that all samples have withstood over 12.000 cycles and shown level 5 pilling resistance. The acoustic test results for the samples showed better acoustic performance than the commercial sample selected as the reference. This suggests that incorporating bicomponent yarns into the fabric structure led to a fabric with better sound insulation properties. The fabrics made from hollow yarns featured a higher thread count per square centimeter. This higher fabric density in turn increased the fabric cover, which consequently increased the sound absorption of the fabrics. When the 15 cm of air gap results were examined, not only the SAC values majorly increased, but the resonance frequency was shifted from 1250 Hz to around 300 Hz. This was an important result since the lower frequency soundwaves are harder to absorb due to their larger wavelenghts. It indicated that the air gap provided a great increase to the acoustic absorption of the samples ac