Çimento öğütme devrelerinde kullanılan havalı separatörlerin matematiksel modellemesi
Mathematical modelling of air separators used in cement grinding circuits
- Tez No: 183845
- Danışmanlar: PROF.DR. MUAMMER ÖNER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
ÖZETBu çalışmada, havalı separatörlerden Sepol ve Sepax separatörlerin işletme değişkenleriylemodel parametreleri arasındaki ilişkiler sınanmış ve bu ilişkiler matematiksel eşitliklereoturtularak yeni bir model yapısı geliştirilmiştir.Numune alma çalışmaları, Alman Polysius firması tarafından üretilen Sepol tipi veDanimarkalı FLS firması tarafından üretilen Sepax tipi separatörlere sahip çimentofabrikalarında yürütülmüştür.Farklı işletme koşullarında alınan numunelerin tane boyu analizleri yapıldıktan sonra maddedenkliği yapılmıştır. Daha sonra modelleme çalışmalarına geçilmiştir. Modellemeçalışmalarının sonunda model parametreleri belirlenmiştir. Daha sonra bu modelparametreleri ile işletme değişkenleri arasında ilişkiler kurulmuştur. Bu ilişkiler matematikseleşitliklere oturtularak yeni bir model yapısı geliştirilmiştir. Geliştirilen model yapısı,endüstriyel ölçekte tesis verileriyle birebir denenmiş ve devrelerde farklı işletme koşullarındaçalışan dönemlerdeki ürün boyut dağılımları başarıyla tahmin edilmiştir. Böylece istenenkalitede ürün elde edilebilmesi için separatörün hangi koşullarda çalışması gerektiğibelirlenebilmektedir.Madde denkliği, model parametrelerinin belirlenmesi ve simülasyon çalışmaları, JKMRC-Avustralya (Julius Krutschnitt Mineral Research Center) tarafından geliştirilen JKSimmetbilgisayar programı kullanılarak yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTIn this study operational variables of Sepol and Sepax separators were correlated with modelparameters. These relations were mathematically defined and a new model was developedbased on these equations.Sampling studies were made in cement plants having Sepol and Sepax separatorsmanufactured by German Polysius AG and Danish FLS & Co respectively.Particle sizes were analysed on samples taken representing different process conditions; thenmass balance was made and modelling study was started. The model parameters determinedwere then related with the process variables. These correlations were mathematically definedand were used to obtain a new model. The developed modelling approach was tested by usingplant data from the industry and product particle size distributions for different operatingconditions were predicted successfully.Mass balancing, modelling and simulation studies were carried out by using JKSimmetcomputer program developed by JKMRC-Australia (Julius Krutschnitt Mineral ResearchCenter).