AISI 1020 çeliklerinde borlamanın yorulma dayanımına etkisi
The effect of boriding on fatigue properties of AISI 1020 steels
- Tez No: 183901
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. OSMAN NURİ ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
AISI 1020 ÇELİKLERİNDE BORLAMANINYORULMA DAYANIMINA ETKİSİMurat SAYGINÖZETBorlama ısıl işlemi çelik malzemelere uygulanan önemli yüzey sertleştirme ısılişlemlerinden birisidir. Bu yöntemle çelik malzemelerin yüzeylerinde aşınmaya ve çalışmakoşullarına yüksek dayanım gösterebilen borür tabakası elde edilebilmektedir.Bu çalışmada AISI 1020 çeliklerinden imal edilmiş olan yorulma numuneleri 900-950-1000 ve 1050 0C'de 2-4 ve 6 saat sürelerle borlanmıştır. Borlanmış numunelereğilmeli yorulma deneyine tabi tutulmuş ve yorulma ömürleri tespit edilmiştir. Özellikleborlama ısıl işlem koşullarının yorulma ömrü üzerine etkisi ortaya çıkarılmıştır.
Özet (Çeviri)
THE EFFECT OF BORIDING ON FATIGUEPROPERTIES OF AISI 1020 STEELSMurat SAYGINABSTRACTBoronizing is a kind of surface hardening heat treatment which is mostly applied tothe steel materials. By the help of this method a boron layer form on the surface of the steeland that gain a corrosion and advanced endurance at the working conditions.In this thesis AISI 1020 type of steels exposed to a boronozing process in 900-950-1000 and 1050 0C at 2-4-6 hours. Boronozing steels subjected to the bending. Fatigue testand then the fatigue lifes are observed. Especially emphasis on, how the condition of theboronizing process effect the fatigue life.