Çekiçler mermer fabrikası'nda kusurlu fayans üretiminin analizi
Analysis of faulty tile production in the cekicler marble factory
- Tez No: 183902
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MAHMUT YAVUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
ÇEK ÇLER MERMER FABR KASI'NDA KUSURLU FAYANS ÜRET M N NANAL ZErkan AYDOĞANÖZETBu çalışmada, Çekiçler Mermer Fabrikası'nda kusurlu fayans üretiminin nedenleri veçözüm önerileri araştırılmıştır. Öncelikle mermer ve mermer fabrikaları ile ilgili genel bilgilerayrıntılı olarak açıklanmıştır. Gerçekte mermer fabrikalarında kusurlu fayans üretimi biristatistiksel süreç kontrol problemidir. Bu problemin çözümü için, istatistiksel süreç kontrolyöntemleri araştırılmış ve kısaca açıklanmıştır. statistiksel süreç kontrol yöntemlerindenPareto Analizi ve Sebep-Sonuç diyagramlarının mermer fabrikalarında istatistiksel süreçkontrol yöntemi olarak kullanılabilirliği incelenmiştir.Eskişehir'de faaliyet gösteren Çekiçler Mermer Fabrikası'nda, üretim süreçlerindenalınan verileri ve sözü edilen yöntemleri kullanarak detaylı bir analiz yapılmıştır. Katrak ilekesilen bloklar için aritmetik ortalamalara göre, uygun mermer bloğu için uygun katraktercihi önerilmiştir. Fayans ve plaka hattında ise Pareto Analizi ile kusurlu üretimin çözümüaraştırılmıştır. Sebep-Sonuç diyagramı ile de üretimdeki genel hatalar detaylı olarakincelenmiştir. Bütün analizlere göre çözüm önerileri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
ANALYSIS OF FAULTY TILE PRODUCTION IN THE CEKICLER MARBLEFACTORYErkan AYDOĞANSUMMARYIn the study, the reason of faulty tile production in The Cekicler Marble Factory andsuggestions for solution are investigated. First, general information about marble and marblefactories are explained in detail. In reality, the faulty tile production in marble factories is astatistical process control problem. To solve this problem, statistical process control methodsare investigated and explained shortly. In marble factories, to use of Pareto Analysis andCause-Effect Diagrams as statistical process control method are examined.Using mentioned methods and data taken from production process in the CekiclerMarble Factory, which is working in Eskisehir, a detailed analysis a detailed analysis wasdone. Suitable Cut Rock preference for suitable marble block has been suggested for blockswhich are cutting using Cut Rock. Solution of faulty production is investigated in Tile andPlane line by using Pareto Analysis. General faults in production are investigated in detailby using Cause-Effect Diagram. Solution suggestions are presented according to all analysis.