Üç farklı çeliğe katı borlama işlemi yapılmasının içyapı ve sertlik üzerine etkisinin incelenmesi
The investigation of effect of solid boronizing process on microstructure and hardness in three different steels
  1. Tez No: 299332
  2. Yazar: MEHMET ÖZER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İRFAN AY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Borlama ısıl işlemi demir esaslı malzemelere uygulanan, önemli yüzey sertleştirme ısıl işlemlerinden birisidir. Bu yöntemle demir esaslı malzemelerin, aşınmaya ve çalışma koşullarına yüksek dayanım gösterebilen borür tabakası elde edilebilmektedir.Bu çalışmada AISI 1020, AISI 1060 ve AISI 4140 çeliklerinden imal edilmiş olan borlama numunelerine 840 ? 880 ? 920 ve 960ºC' de 2 ? 4 ? 6 ve 8 saat sürelerle katı borlama işlemi uygulanmıştır. Bor kaynağı olarak da ? Ekabor ? 2 ? tozu kullanılmıştır. Borlanan numunelerin optik mikro yapı fotoğrafları çekilmiştir. Difüzyon bölgesinin kalınlığı ve sertliği ölçülmüştür. Aynı çelik malzemeler alevle yüzey sertleştirme işlemine tabi tutulmuştur. Elde edilen sonuçlar karşılaştırılmıştır. Böylece borlamanın alevle sertleştirmeye göre üstünlükleri ve karbonun, borlama işlemine çıkardığı zorluk üzerinde yorumlar yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Boronizing as heat treatment applied to ferrous materials is one of the important surface hardening processes. It can be obtained layer of boron that shows hiper strentgh to service conditions and abrasion for ferros materials by this method.In this study, solid boronizing is applied in conditions 840 ? 880 ? 920 ? 960 ºC temperature and 2 ? 4 ? 6 ? 8 hours to the samples which are maufactured from AISI 1020 ? AISI 1060 ? AISI 4140 steels. In boronizing ( Ekabor ? 2 ) powder is used. The optical microstructures of the samples boronied hawe been taken photos. It is measured hardness and thickness of diffusion zone for boron. The same steel samples are also hardened by flame hardening process. The results obtanied are compared with eachother. So comments on the adventagec of boronizing according to flame hardening and the difficulties of carbon boronizing are made.