Akü imalatında tam zamanında üretim sistemi uygulamalı sıfır stok hedefi üzerine öodel önerisi
A model suggestion about zero inventory target with an application of just in time system in battery production
- Tez No: 183904
- Danışmanlar: PROF.DR. NİHAT YÜZÜGÜLLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu tez kapsamında ilk olarak tam zamanında üretim sisteminin tedarikçiilişkileri, stok yönetimi, üretim ilkeleri, kanban sistemi ve kalite yönetimiyle ilişkileriincelenmiştir.Tezin ikinci kısmında tam zamanında üretim sisteminde sıfır stok hedefi üzerineyapılmış çalışmalar incelenerek bir literatür araştırması yapılmıştır. Siparişe göreüretimin hedeflendiği yordamlar açıklanmıştır.Tezin son bölümünde ise, Yiğit Akü A.Ş' de uygulanmakta olan üretimsistemiyle tam zamanında üretim sistemi belirlenen kriterler çerçevesindekarşılaştırılmıştır. Farklı bir sektörde uygulanmış olan bir yordamın akü imalatsektöründeki uygulaması yapılmıştır. Uygulamada L NGO paket programı kullanılarakoluşturulan modelin çözümü elde edilmiştir. Son olarak elde edilen sonuçlarındeğerlendirilmesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Scope of this thesis, in the content of the first part, just in time productionsystem of the suppliers? relationships, inventory management, production principles,kanban system and its relationships with the quality management have been examined.In the second part of this thesis, by examining the studies about the `ZeroInventory Target In The Production System?, a literature search has been done. Themethods of the production which depends on the orders have been explained.In the last part, the production system of the Yiğit Battery Industry and just intime production system have been compared in the limitations of the defined criterias.The method applied in another sector has been put in to practice in battery productionsector. In this application, the solution of the model which is formed by using aprogramme named L NGO program has been obtained. Finally, the evolution of theresults has been done.