CuO:Zn filmlerinin ultrasonik püskürtmr tekniği ile ve bazı fiziksel özelliklerinin incelenmesi
The production of CuO:Zn films by ultrasonic spray pyrolysis technique and the investigation of some physical properties
- Tez No: 183903
- Danışmanlar: DOÇ.DR. FERHUNDE ATAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Günümüzde sürekli gelişen ve yenilikler arayan opto-elektronik teknolojisindesaydam iletken oksit malzemelere ihtiyaç duyulmaktadır. p-tipi saydam iletkenoksitlerden biri olan bakır oksit filmleri ultrasonik kimyasal püskürtme tekniği ile250±5ºC taban sıcaklığında ve farklı Zn katkı oranlarında elde edilmiştir. Üretilenfilmlerin elektrik, optik ve yapısal özellikleri incelenmiştir. Bakır oksit filmlerininkalınlıklarının 0.48-0.36 µm arasında değiştiği ve bakır oksit içersine katkılanan Znkatkı oranı artıkça kalınlıklarının azaldığı belirlenmiştir. XRD desenlerinden tümfilmlerin polikristal yapıda oldukları ve %3 Zn katkılı bakır oksit filmlerininkristalleşme düzeylerinin diğer filmlere göre iyileştiği belirlenmiştir. Tüm filmleringeçirgenlik, yansıma ve soğurma gibi optik özellikleri incelenmiş ve optik metot ileyasak enerji aralıklarının 1.923-2.641 eV arasında değiştiği gözlenmiştir. Odasıcaklığında alınan I-V ölçümleri ile tüm filmlerin elektriksel iletim mekanizmalarıincelenmiş ve bazı filmlerin ohmik bazı filmlerin ise sığ ve derin tuzaklı yapıya sahipoldukları tespit edilmiştir. Ayrıca karanlık ve aydınlık şartlar altında tüm filmlerin iki uçtekniği ile elektriksel iletkenlikleri hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Opto-electronic technology, which is continuously developing recently issearching for innovations, needs transparent conducting oxide materials. The copperoxide films which are one of the p-type transparent conducting oxides were deposited at250±5ºC substrate temperature and different Zn doping amounts by ultrasonic spraypyrolysis technique. Electrical, optical and structural properties of produced films wereinvestigated. The thicknesses of copper oxide films were found between 0.48-0.36 µmand it was determined that the thicknesses of the films decreased with increasing Zndoping amount. It was seen from XRD patterns that all films have polycrystallinestructure and the crystallinity levels of CuO:Zn (at 3 %) films are better than the otherfilms. The optical properties such as transmittance, reflection and absorption wereinvestigated and the energy gap of produced films were found between 1.923-2.641 eVby using optical method. The electrical conduction mechanisms were determined with I-V measurements obtained at room temperature and it was determined that some filmshave ohmic and the other films have shallow and deep trap structures. The electricalconductivities were also calculated by two-probe technique at dark and light conditions.