Dizel motorlarında değişken geometrili turbokompresör kullanımının motor karakteristiklerine etkisinin deneysel olarak incelenmesi
Experimental research of the effect of the variable geometrical turbocharger in the diesel engines to the engine charecteristics
  1. Tez No: 183950
  2. Yazar: REMZİ FATİH ALAN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. YAKUP İÇİNGÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
DİZEL MOTORLARINDA DEĞİŞKEN GEOMETRİLİTURBOKOMPRESÖR KULLANIMININ MOTORKARAKTERİSTİKLERİNE ETKİSİNİN DENEYSEL OLARAKİNCELENMESİ(Yüksek Lisans Tezi)Remzi Fatih ALANGAZİ ÜNİVERSİTESİFEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜEylül 2006ÖZETDeğişken geometrili tribünler (VGT), gelişmiş yeni nesil dizelaraçlarında her geçen gün artarak kullanılmaktadır. Çünkü VGT'ler,motorun ani hız ve yük değişimlerini karşılayacak tepki hızınısağlayabilen bir potansiyel taşırlar. Motorun ani ivme değiştirmesisırasında, ani ivme değişimini karşılayacak şekilde içeri dolgualınmasına ek olarak, manifold basınç farklılıklarının kesin birkontrolünü de sağlayarak zararlı emisyonları da azaltabilmektedir.Bu çalışmada VGT ve geleneksel turbo sistemlerine sahip iki motorunperformanslarının karşılaştırmalı olarak incelenmesi amaçlanmıştır.Şasi dinamometresi üzerinde yapılan testler sonucunda, VGT'limotorun moment, güç ve yakıt ekonomisinde iyileşmelergözlemlenmiştir.Bununla birlikte, VGT'li moturun HC, CO, NOx, ve CO2 emisyonlarındaiyileşmeler tespit edilmiştir.Bilim Kodu : 708.3.026Anahtar Kelimeler : VGT, Değişken Kanatçıklı TurbokompresörSayfa Adedi : 74Tez Yöneticisi : Doç.Dr.Yakup İÇİNGÜR
Özet (Çeviri)
EXPERIMENTAL RESEARCH OF THE EFFECT OF THE VARIABLEGEOMETRICAL TURBOCHARGER IN THE DIESEL ENGİNES TO THEENGİNE CHARECTERİSTİCS(M.Sc. Thesis)Remzi Fatih ALANGAZİ UNIVERSITYINSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGYSeptember 2006ABSTRACTVariable geometry turbines (VGT) are being increasingly used inadvanced diesel powertrains intended for current production and futuretrucks, since they can dramatically improve system transient responseto sudden changes in speed and load. This is due to the fact that VGTsystems have the potential to provide accurate control of the pressuredifference across the engine, in addition to a very quick responseduring engine transients.In this study, diesel engines performances has been aimed to examinecomparatively which the engines equipped VGT and tradationalturbocharger. At the end of the experiements on the chasis dynometerinstrument, the engine with VGT has been shown some improvementsin engine torque, output power and fuel economy.However, the engine with VGT has been shown less amont ofemissions in HC, CO, NOx, and CO2.Science Code : 708.3.026Key Words : VGT, Variable Geometrical TurbochargerPage Number : 74Thesis Administrator : Doç.Dr.Yakup İÇİNGÜR