Hemoglobin baskılı poli(n- t - butilakrilamit - ko akrilamit / itakonik asit ) hidrojellerinin sentezi ve adsorpsiyon özelliklerinin incelenmesi
Synthesis and investigation of adsorption properties of hemoglobin imprinted poly(n-t-butylacrylamide-co-acrylamide/itaconic acide) hydrogels
- Tez No: 183951
- Danışmanlar: DOÇ.DR. TUNCER ÇAYKARA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
ivHEMOGLOB N BASKILIPOL (N- t - BUT LAKR LAM T - KO-AKR LAM T / TAKON K AS T )H DROJELLER N N SENTEZ VE ADSORPS YON ÖZELL KLER N NNCELENMES(YÜKSEK L SANS TEZ )AYŞEGÜL UYSALGAZ ÜN VERS TESFEN B L MLER ENST TÜSÜAğustos 2006ÖZETBu çalışmada, moleküler baskılama metodu kullanılarak , serbestradikal kopolimerleşmesi ile 3 ayrı pH'da (4, 6,8, 8) poli(N-t-bütilakrilamit-ko-akrilamit/itakonik asit) hidrojelleri sentezlenmiştir.Baskılanmış ve baskılanmamış hidrojel sistemleri için üç ayrı pH'da (4,6,8, 8) Hemoglobin adsorpsiyonu araştırılmıştır. Hba ile baskılanmışhidrojeller yüksek adsorpsiyon kapasitesi ve seçicilik göstermişlerdir.Bütün çalışılan koşullarda en yüksek adsorpsiyon % 4,15 Hba ilebaskılanmış hidrojellerde tespit edilmiştir. Ek olarak, baskılanmışhidrojeller hemoglobin için yüksek seçicilik ve yapıya katılan Hbamiktarına bağlı olarak yüksek adsorpsiyon hızı göstermişlerdir.Adsorpsiyon çalışmaları neticesinde baskılanmış ve baskılanmamışhidrojellerin Hba adsorpsiyon kapasitesini , pH ve başlangıç Hbakonsantrasyonu gibi diğer faktörlerin etkilediği gözlenmiştir.Bilim Kodu : 201.1.117Anahtar Kelimeler : Hemoglobin adsorpsiyon, molekülerbaskılama, hidrojelSayfa Adedi : 71Tez Yöneticisi : Doç.Dr. Tuncer ÇAYKARA
Özet (Çeviri)
vSYNTHESIS and INVESTIGATION OF ADSORPTION PROPERTIES OFHEMOGLOBIN IMPRINTED POLY(N-t-BUTYLACRYLAMIDE-CO-ACRYLAMIDE/ITACONIC ACIDE) HYDROGELS(M. Sc. Thesis)AYŞEGÜL UYSALGAZI UNIVERSITYINSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGYAugust 2006ABSTRACTIn this study, pH sensitive imprinted poly(N-t-butylacrylamide-co-acrylamide/itaconic acide) hydogels were synthsized via free radicalcrosslinking copolymerization of corresponding monomers in threedifferent pH buffer solutions (4, 6,8, 8) for hemoglobin (Hba) by usingmolecular imprinting method. Hba adsorption from Hba buffer solutionswith three different pH was investigated by two types of hydrogelssystems prepared by non-imprinted and imprinted methods. Hydrogelsimprinted with Hba showed higher adsorption capacity and specificityfor Hba than hydrogels prepared by the usual procedure . At all studiedconditions the highest Hba adsorption was observed in the hydrogelimprinted with 4,15 % Hba. In addition, the imprinted hydrogelsexhibited both good selectivity for Hba and high adsorption ratedepending on the number of Hba sized cavities. Adsorption studiesshowed that other stimuli, such as pH and initial Hba concentrationalso influenced the imprinted hydrogels.Science Code : 201.1.117Key Words : Hemoglobin adsorption, molecular imprinting,hydrogelPage Number : 71Supervisor : Assoc. Prof. Dr. Tuncer ÇAYKARA