Konya koşullarında bazı ekmeklik ve makarnalık buğday çeşitlerinde azotlu gübrelemenin verim kalite üzerine etkisi
Effect on yield and yield components of different nitrogen levels in some bread and durum wheat cultivars in Konya conditions
- Tez No: 183992
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMET BAŞER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZİKONYA KOÃULLARINDA BAZI EKMEKLİK VE MAKARNALIK BUÃDAYÇEÃİTLERİNDE AZOTLU GÜBRELEMENİN VERİM VE KALİTEÜZERİNE ETKİSİTRAKYA ÜNİVERSİTESİFEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜTARLA BİTKİLERİ ANA BİLİM DALIÖZET2004-2005 Ekim yılında Uluslararası Bahri Daðdaþ Kıþlık HububatAraþtırma Enstitüsünde yapılan bu araþtırmada 3 ekmeklik ve 3 makarnalıkbuðday çeþidinde farklı azotlu gübre dozlarının ( 4.5, 9, 13.5, 18 kg/da N) verimve kalite üzerine etkilerinin belirlenmesi amaçlanmıþtır. Denemede, EkmeklikÇeþitler; Gerek-79, Bezostaja-1, Karahan-99, ve Altıntaþ, Altın-98, Kızıltan-91Makarnalık çeþitleri kullanılmıþtır. İncelenen çeþitlerde tane verimi 45.041- 340kg/da arasında bulunmuþtur.En yüksek tane verimi dekara 9 kg saf azot uygulamasından elde edilirkenen düþük verim ise 18 kg uygulamasından elde edilmiþtir. Azot uygulamasındakiartıþ belirli bir doza kadar verimi artırırken, belirli dozdan sonra verimazalmıþtır.Çeþitler arasında en yüksek verim Gerek-79 ekmeklik buðday çeþidinde, endüþük verim ise Kızıltan makarnalık buðday çeþidinde saptanmıþtır.Ekmeklik buðday çeþitlerinde protein oranı (KM) % 15.12-19.64, zelenysedimantasyon 34-70 ml, yaþ gluten % 37.40-52.60, gluten indeks % 44-% 76,sertlik deðeri % 11-88, extensograf (direnç) 118-541 BU, extensograf (elastikiyet)170- 211 mm, farinograf (stabilite) 3.10-16.40 dak, farinograf (yumuþama) 30-190BU, arasında deðiþmiþtir.Makarnalık buðday çeþitlerinde ise protein oranı (KM) % 16.09- %21.80,zeleny sedimantasyon 19-25ml, Yaþ gluten % 34.7- 51.90, Gluten indeks % 15 -61, Sertlik Deðeri % 82.5- 96, arasında deðiþmiþtir.Özellikler arasındaki ikili iliþkiler yönünden elde edilen sonuçlara göre;ekmeklik buðday azot artıþı ile baþakta tane sayısı ve baþakta tane aðırlıðıarasında olumlu ve önemli iliþkiler belirlenmiþtir. Makarnalık buðday çeþitlerindeise azot dozu ile yaþ gluten ve protein oranı arasında olumlu ve önemli, bitki boyu,baþakta tane sayısı, baþakta tane aðırlıðı, saplı aðırlık ve hasat indeksi arasındaise olumsuz ve önemli iliþkiler belirlenmiþtir.ANAHTAR KELİMELER : Ekmeklik buðday, makarnalık buðday, azot dozu,sap uzunluðu, baþak uzunluðu, 1000 tane aðırlıðı, yaþ gluten, sedimantasyon,protein, hektolitre aðırlıðı, extensograf, farınograf2006
Özet (Çeviri)
MASTER THESISEFFECT ON YIELD AND YIELD COMPONENTSOF DIFFERENT NITROGEN LEVELS IN SOME BREADAND DURUM WHEAT CULTIVARS IN KONYA CONDITIONSOsman EVTRAKYA UNIVERSITYINSTITUTE OF NATURAL SCIENCEDEPARTMENT OF FIELD CROPSABSTRACTIn this research, it was aimed to determine the effects of different nitrogenlevels ( 4.5, 9, 13.5, 18 kg/da N) on yield and yield components of 3 bread wheatand 3 durum wheat cultivars. This research was conducted in experimental fieldof International Bahri Daðdaþ Winter Cereal Research Institute in 2004-2005growing season based on the split plots of experimental design with threereplications. Gerek-79, Bezostaja-1, Karahan-99, Altıntaþ, Altın-98 and Kızıltan-91wheat cultivars were used as experimental material in this research.Grain yield in experimental materials were changed between 45.041-340kg/da. The highest grain yield was obtained from 9 kg pure nitrogen per decarewhile the lowest grain yield was found 18 kg pure nitrogen per decare. Grain yieldincreased with increasing of pure nitrogen, but, after certain point, grain yielddecreased with nitrogen levels.The highest grain yield among the cultivars was found from Gerek-79 breadwheat cultivar. Kızıltan durum wheat cultivar had the lowest grain yield.Protein rate, zeleny sedimentation, wet gluten, gluten index, hardnessvalues, extensograph (resistance level), extensograph (elasticity), farinograph(stability), farinograph (soften values) in bread wheat cultivars were changedbetween % 15.12-%19.64, 34 cc -70cc , wet % 37.40-52.60 , % 44-76 , % 11-88 ,118-541 BU , 170- 211 mm , 3.10 - 16.40 dak., 30-190 BU, respectivelyThe values of durum wheat cultivars were determined as % 16.09- 21.80 forprotein rate, 19-25 cc for zeleny sedimentation, %34.7-51.90 for wet gluten , % 15-61 for gluten index, 82.5- 96 % for hardness value.As the results of correlation analyses among quality and yield componentcharacters, grain number per spike and grain yield per plant increased depend onincreasing of pure nitrogen level. The pure nitrogen levels had significant andpositive correlations with wet gluten and protein rate, and significant but negativecorrelations plant height, number of grain per spike, grain yield per plant, biomassyield and harvest index.Key Words : Bread wheat, durum wheat, nitrogen level, plant height, spikelength, thousand kernel weight, wet gluten, sedimentation, protein rate , testweight, extensograph, farınograph2006