Çift yönlü çağrışımlı bellek yapay sinir ağlarının kararlılık analizi
Stability analysis of bidirectional associative memory neural networks
- Tez No: 183993
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SABRİ ARIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
ÇİFT YÖNLÜ ÇAĞRIŞIMLI BELLEK YAPAY SİNİR AĞLARI'NIN KARARLILIKANALİZİRüya ŞAMLIBu çalışma, Çift Yönlü Çağrışımlı Bellek Yapay Sinir Ağları'nın (BidirectionalAssociative Memory-BAM veya Çağrışımlı Bellek Ağları-ÇBA) genel bir sınıfınınkararlılık özelliklerinden bahsetmektedir. Bu çalışmada bağlantı matrislerinin simetrikolup olmaması, aktivasyon fonksiyonlarının monoton, diferansiyellenebilir ve sınırlıolup olmaması dikkate alınmadan, ÇBA'nın denge noktasının varlığı, tekliği ve globalasimptotik kararlılığı için yeni gerekli bir koşul türetilmiştir.1.Bölüm'de (Giriş) bu tez çalışmasının amacı ayrıntılı bir şekilde anlatılmıştır.2.Bölüm'de (Genel Kısımlar) bu tez çalışmasının anlaşılabilmesi için gerekli olankavramlar, örneklerle de desteklenerek anlatılmıştır.3.Bölüm'de (Malzeme ve Yöntem) bu tez çalışmasında kullanılan terimler,matematiksel ifadeler açıklanmış, bilinmesinin yararlı olacağı düşünülen bazıteoremler,kurallar ve varsayımlar verilmiş, bu çalışmanın temelini oluşturan kararlılıkkavramından ve kararlılık analizinin nasıl yapıldığından bahsedilmiş ve Çift YönlüÇağrışımlı Bellek Yapay Sinir Ağları'nın Kararlılık Analizi gerçekleştirilmiştir.4.Bölüm'de (Bulgular) 3.bölümde gerçekleştirilmiş olan kararlılık analizi MATLABprogramı ile simule edilmiş, elde edilen değerler şekil ve grafikler yardımıylagösterilmiştir. Burada bulunan ve gecikme parametrelerinden bağımsız olan sonuçlarındoğruluğu gene MATLAB ve başka bir simulasyon programı kullanılarak kolayca testedilebilir.5.Bölüm'de (Tartışma ve Sonuç) yapılan kararlılık analizi ve Bulgular bölümündegösterilen değerler ele alınarak bu tez çalışmasının konusu ile ilgili genel birdeğerlendirme yapılmıştır. Elde edilen sonuçlar, literatürde önceden yapılmışçalışmalarda türetilen sonuçlarla karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
STABILITY ANALYSIS OF BI-DIRECTIONAL ASSOCIATIVE MEMORYNEURAL NETWORKSRüya ŞAMLIThis thesis studies the stability properties of a general class of bidirectional associativememory Neural Networks (BAM). In this thesis, a new sufficient condition for theexistence, uniqueness and global asymptotic stability of BAM is presented withoutassuming the symmetry of interconnection matrices, and the boundedness anddifferentiability of the activation functions.In Chapter 1, the main objective of this thesis is explained in details.In Chapter 2, the concepts that are necessary to understand this thesis are explained bythe support of examples.In Chapter 3, the terms, mathematical expressions that are used in this thesis areexplained, some theorems, rules and hypothesis that are thought to be useful to know, itis mentioned about the stability concept that builds the main part of this thesis and howthe analysis of stability is made and the Stability Analysis of Bidirectional AssociativeMemory Neural Networks.In Chapter 4, the stability analysis that was carried out in Chapter 3, is simulated byMATLAB, the values that are obtained are showed with figures and graphs. The resultsobtained can be tested easily by using MATLAB.In Chapter 5, a general assessment is made about the subject of our thesis by carryingabout the stability analysis that was made in Chapter 3 and the values that are showedin Chapter 4. The results obtained are compared with the other results in the literature.