Plazma görüntü paneli
Plasma display panel
  1. Tez No: 184023
  2. Yazar: ÖZGÜR AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NACİ EKEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
PLAZMA GÖRÜNTÜ PANELÖzgür AYDINÖZETBu çalışmada, büyük boy duvara asılan Plazma Görüntü Panellerinin ( PDP )temelini oluşturan basit bir Plazma Görüntü Hücresi oluşturulmuştur. Deneyselçalışmalarda boyutları 15x80 mm olan ve 1mm deşarj boşluğu olan yeni bir PDPhücresi hazırlandı Bir PDP'de 1080x1920 görüntü hücresi bulunmaktadır. Ayrıcaplazma görüntü paneliyle elektrot, gaz (Argon, Oksijen ve Argon-Azot karışımı) vedielektrik materyal seçimi konusunda araştırmalar yapılmıştır ve iki farklı güçkaynağı kullanılmıştır.PDP hücresini hazırlarken öncelikle Ag elektrotların kaplaması yapılmış dahasonra SiO materyali kaplamsı yapılmıştır. Tüm bu işlemler Termiyonik Vakum Ark(TVA ) teknolojisiyle hazırlanmıştır.Verimli bir PDP hücresi yapmak için gaz karışım parametrelerini ve gazlarınözelliklerini, elektrotların geometrisini, materyallerin yapımını ve seçimini dikkatealdık.
Özet (Çeviri)
PLASMA DISPLAY PANELÖzgür AYDINSUMMARYIn this study, we used simple plasma display cell that represents the basicstructure of a large sized plasma display panel. A real plasma panel is so large that itcan be hangt on the wall. In the present experimental research, we produced a newPDP cell, with the dimensions 15x80 mm and a discharge space of about 1 mm. Areal plasma TV panel has a 1080x1920 display cells. In addition, to the realizedplasma TV cell we used various filling gases, (Argon, Oxygen and Argon-Nitrogengas mixture) and selection of dielectric materials were investigated. To ignite and runplasma panel we used two different power supplies.Metal electrodes and dielectric layer deposition were prepared for PDP cellusing Thermionic Vacuum Arc (TVA) Technology. Two steps deposition were usednamely first metal electrodes deposition followed afterwards by SiO deposition.We included finally that the construction of an efficient PDP cell we mustoptimize the choose of building materials, geometry of electrodes and the nature ofthe gases and gas mixtures parameters.