New synthesis and surface treatments for high efficient nanophosphors
Yüksek verimli nanofosforlar için yeni sentez ve yüzey işlemleri
  1. Tez No: 892340
  2. Yazar: AYŞE DULDA
  3. Danışmanlar: PROF. DAE HO YOON
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sungkyunkwan University
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Nanoteknoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Ekran teknolojileri, teknoloji ve insanlar arasında optik arayüzler olarak vazgeçilmez bir rol oynamaktadır. Özellikle plazma ekran panelleri, iç ve dış mekan uygulamalarında kullanılan büyük boyutlu ekranların üretimini mümkün kılarak yaygınlaşmıştır. Fosforlar, PDP cihaz performansını etkileyen çok önemli faktörlerdir. Fosfor parçacıklarının boyutu ve morfolojisi, yüksek çözünürlük ve iyi görüntü kalitesi için önemli bir rol oynamaktadır. Günümüzde ticari fosforların boyutu mikrometre aralığındadır ve mevcut ticari fosforları değiştirmek amacıyla nano boyutlu fosforlar kullanılarak üstün performans elde edilmesi beklentisi yüksektir. Bu tezde, esas olarak, nano fosforlarda yüksek verimlilik için yeni sentez yöntemleri ve yüzey işlemleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
As optical interfaces between technology and humans, display devices play an indispensable role. In particular, plasma display panels have become prevalent, enabling manufacture of large-sized displays for use in indoor and outdoor applications. Phosphors are very important factors influencing on PDP device performance. The particle size and the morphology of phosphor particles play an important role for high resolution and good image quality. Nowadays, the size of the commercial phosphor is in the micrometer range and there is a significant expectation of superior performance using nano-sized phosphors to replace the existing commercial ones. In this dissertation, mainly, new synthesis methods and surface treatments are studied for high efficiency in nanophosphors.