Betonarme silindirik su depolarında optimum yarıçap-yükseklik oranının belirlenmesi
Determination of optimum radius-height ratio for reinforced cylindrical water storage tanks
  1. Tez No: 184083
  2. Yazar: GÜNEŞ KOZLUCA
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HASAN TOZLUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
ÖZETTEZ N ADI : BETONARME S L ND R K SU DEPOLARINDA OPT MUMYARIÇAP-YÜKSEKL K ORANININ BULUNMASITEZ YAZARI : GÜNEŞ KOZLUCASu depoları, içme suyu temin etme, yüzme havuzu, sulama gibi önemli ihtiyaçlaracevap veren yapılardır. Değişik türden malzemeler ile inşa edilebilirler. Tüm yapılardaolduğu gibi su depolarının da düşük maliyetli ve sağlam olmaları gerekmektedir. Maliyetietkileyen birçok faktör vardır. Deponun yapıldığı bölgenin depremselliği, deponun yapılışamacı, zemin karakteristikleri gibi faktörler maliyeti etkilemektedir.Çalışmada sulama amaçlı, üstü açık, betonarme, silindirik su depolarında ve optimumoranlar araştırılmıştır. Su hacmi sabit kalacak şekilde toplam oniki farklı boyuttaki depo,dinamik etkiler de dikkate alınarak tasarımlar yapılmıştır. Depolara ait maliyet sonuçlarıkarşılaştırılarak maliyet açısından en uygun boyutlar araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARYNAME OF THE THESIS : DETERMINATION OF OPTIMUM RADIUS-HEIGHTRATIO FOR REINFORCED CYLINDRICAL WATER STORAGE TANKSAUTHOR OF THESIS : GÜNEŞ KOZLUCAWater storage tanks are structures replying drinking water, swimming pools and irrigationneeds. They can be built from various materials. Like all other structures, water storage tanksmust be cheap and safe. Many factors effect cost. An earthquake pareameters of the zonewhere the tank is to be built on., the aim of the tank and the characteristics of the soiletc.effect the cost.In this study, optimum sizes are investigated in reinforced, cylindrical irrigation tank withoutroof. Twelve different tank designed by dynamic effects in same water volume. Costanalysis compared and optimum cost sizes are investigated.