Silindirik su deposu tasarımı
Design of sylindirical tanks
- Tez No: 166368
- Danışmanlar: PROF.DR. KADİR GÜLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
SILINDIRIK SU DEPOSU TASARIMI ÖZET Sıvı depolarının kullanımı insanlık tarihi kadar eskiye dayanmaktadır. İnsanoğlu birçok amaç dahilinde depolan kullanmaktadır. Bu yüzden depoları incelerken dayanım şartlarının sağlanması haricinde kullanılabilirliği de göz önüne alınmalıdır. Son yıllarda silindirli depolarda öngerilme daha sık kullanılmaya başlanmıştır. Çalışmada silindirik su depolarının hesap yöntemleri, öngerilme hesap esasları, projelendirmede dikkat edilecek hususlar, dezler, geçirimsizlik, çatlaklar gibi konular ele alınmıştır. 2.bölümde depoların kullanım alanları, sınıflandırılması, kullanılacak malzeme ve hesapta ele alınacak konular ele alınmıştır. 3.bölümde dairesel kesitli depoların şekil açısından kullanım alanlarında incelenmiştir. 4. bölümde artık yaygın olarak kullanılmakta olan öngerilme hesap esasları incelenmiştir. 5. bölümde öngerilmesiz olarak kullanılan depoların hesap yöntemlerine yer verilmiştir. Mambran teoremi ve eğilmeli teori ayrıntılı olarak incelenmiştir. 6., 7. ve 8. bölümlerde proje esasları, betonarme hesaplarda baz alınan kriterler ve buna bağlı olarak yapıda kullanılacak konstrüksiyon üzerinde durulmuştur. Daha sonra yapıda oluşabilecek temel problemler olan geçirimsizlik, derzlar ve çatlaklar ile bu problemlerin nasıl çözülebileceği incelenmiştir. Son olarak daha önce Mambran teorisine göre hesabı yapılmış olan tek hazneli bir su deposunun SAP2000 'de çözümü yapılmış ve çıkan sonuçlara göre betonarme hesabı yapılmıştır. xıı
Özet (Çeviri)
DESIGN OF SYLINDIRICAL TANKS SUMMARY Tanks are has been used as far as human being as historically. In designing of tanks, servicebility is very important with strength requirements. Tanks are used to store drinking water, utilizing water and different liquids whizh are used in industry and energy. Tank should be withstand and do not cause leakage. In section 2 useful areas, types, material in construction of tanks are explained. In section 3 useful ares of tanks according to their shapes are explained. In section 4 and 5 structural analysis methods of tanks and prestressed tanks. In section 6,7 and 8 construction of tank elements, material of tanks are explained. At the of this study there are 2 examples designed with SAP2000 and the result of these compare with the solutions in book. xm