Cd1-xZnxS filmlerinin optik ve yapısal özellikleri
Optical and structural properties of Cd1-xZnxS films
- Tez No: 184082
- Danışmanlar: DOÇ.DR. M. CELALETTİN BAYKUL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Fizik ve Fizik Mühendisliği, Metalurji Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering, Physics and Physics Engineering, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalışmada Spray Pyrolysis (SP) metodu ile elde edilen, Cd1-xZnxS (0⤠x ⤠1)ince filmlerinin bazı optik ve yapısal özellikleri incelenmiştir.Cd1-xZnxS (0⤠x ⤠1) filmleri, 261±6 oC alt taban sıcaklığında, CdCl2(0.05 M),ZnCl2 (0.05 M) ve CS(NH2)2 (0.05 M) çözeltileri kullanılarak Spray Pyrolysis(SP)metodu tarafından, cam tabanlar üzerinde üretilmiştir.Cd1-xZnxS ince filmlerinin, yasak enerji aralıklarını belirlemek için optik metotkullanılmıştır. Optik metotla elde edilen filmlerin yasak enerji aralıkları CdS için, 2.45e V ve ZnS için, 3.75 e V olarak bulunmuştur. Yapıya Zn elementinin girmesiyle,filmlerin yasak enerji aralıklarındaki değişim gözlenmiştir. Filmlerdeki Znkonsantrasyonunun artması sonucunda, filmlerin yasak enerji aralıklarında da artışolduğu görülmüştür.X-ışını kırınım desenlerinden faydalanılarak, filmlerin kristal yapısıbelirlenmiştir. Filmlerin hekzagonal ve kübik yapıda kristalize olduğu ve polikristalyapıya sahip olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, Cd1-xZnxS (0⤠x ⤠1) thin films some optical and structuralproporties obtained by Spray Pyrolysis method is investigated.oCd1-xZnxS (0⤠x ⤠1) fims, at 261±6 C substrate temperature, by usingCdCl2(0.05 M), ZnCl2 (0.05 M) and CS(NH2)2 (0.05 M) solutions are produced onglass substrate by of Spray Pyrolysis method.Optical method is used for refined Cd1-xZnxS thin films, determine forbiddenenergy gaps. The forbidden energy gaps of the films obtained by the optic method isfound as 2.45 e V for CdS and 3.75 e V for ZnS. The change in the energy gaps of filmshas been when the concentration of Zn has been increased in the solution.The crystal structure of films is determined by using x-ray diffractometer. It isobserved that films have become in the structure of cubic and hegzagonalpolycrystaline.