Isı denklemlerinin analitik çözümü
Analytical solution of heat equations
  1. Tez No: 184105
  2. Yazar: NAZMİ SİNAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DURSUN ESER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
ISI DENKLEMLER N N ANAL T K ÇÖZÜMÜNazmi S NANÖZETBu tezde iki bağımsız x ve t değişkenine bağlıut − a 2u xx = F ( x, t )şeklindeki lineer parabolik kısmi türevli denklemleri çözeceğiz. Bir boyutlu ısı denklemiolarak bilinen bu denklem katılardaki ısı iletimini bulmakta kullanılır. Isı denklemi dalgadenklemi ile benzerdir. Her ikisinde de bir zaman, bir de yer değişkeni mevcuttur.Bu tez üç bölümden oluşmuştur. Birinci bölümde kısmi türevli denklemlerle ilgilitemel bilgiler verilmiştir. kinci bölümde ısı denklemlerinin değişkenlere ayrılabilir çözümyöntemi verilmiştir. Son bölümde güncel bazı problemlerin çözümü incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
THE ANALITICAL SOLUTION OF HEAT EQUATIONNazmi S NANSUMMARYIn this study we shall be concerned with some problems dealing with the linearparabolic partial differential equationut − a 2u xx = F ( x, t )in two independent variables x and t. This equation, known as the one-dimensional heatequation. The heat equation is similar to the wave equation. Both equation have one timevariable and one displacement variable.This thesis has three chapters. In first chapter we give the basic information about partialdifferantial equations. In the next chapter, we used the method of seperating varriables tosolve the heat equation. In the last chapter, we obtain the solution of some problem relatedwith heat equation.