Çanakkale ili karayollarında meydana gelen bozulmaların araştırılması ve profilometre cihazının etüdü
Researching the deformations at the highways of Çanakkale and analyzing the profilometer device
- Tez No: 184106
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KORKUT ARBERK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
ÇANAKKALE L KARAYOLLARINDA MEYDANA GELEN BOZULMALARINARAŞTIRILMASI VE PROF LOMETRE C HAZININ ETÜDÜMiraç Nevzat KARAKOÇÖZETUlaşım kavramı, ülkelerin ve o ülkeyi oluşturan insanların sosyal, ekonomik vekültürel yapılarında tartışılmaz derecede önemli bir yere sahiptir. Bu öneme paralelolarak ülkemiz karayollarının kalitesi, durumu ve iyileşmesi için yapılması gerekenlerüzerinde daha fazla çalışma yapılması ihtiyacı doğmaktadır.Bir ülkenin büyümesinde ve kalkınmasında büyük rol oynayan karayolları,yüksek maliyetlerle inşa edilmekte ve ciddi bir kontrol ve bakım hizmeti ihtiyacıduymaktadır. Karayolunun hesaplanan hizmet ömrünün verimli olması, hesaplanandanaz olmaması ve ihtiyaçlara doğru cevap verebilmesi için altyapı ve üstyapı sistemininişlevini doğru bir şekilde yerine getirmesi gerekir. Oluşabilecek bozulmaların acilolarak tespit edilip doğru bir şekilde müdahale edilmesi, karayolundan beklenen hizmetikarşılamasında çok önemlidir.Çalışmada, birinci bölüm giriş bölümüdür. kinci bölümde karayolu esneküstyapısını oluşturan tabakaların tanımı ve yapım yöntemleri yer almaktadır. Karayoluüstyapısında meydana gelen bozulmalar, nedenleri ve onarımları ayrıntılı bir şekildeüçüncü bölümde açıklanmıştır. Dördüncü bölümde Çanakkale ili çevresindekikarayollarının üstyapısında meydana gelen bozulmalara örnek fotoğraflar ve bubozulmaların incelenmesi yer almıştır. Yol pürüzlülüğünün belirlenmesinde kullanılanProfilometre cihazı da beşinci bölümde ayrıntılı olarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
RESEARCHING THE DEFORMATIONS AT THE HIGHWAYS OF ÇANAKKALEAND ANALYZING THE PROFILOMETER DEVICEMiraç Nevzat KARAKOÇSUMMARYThe concept of communication, incontrovertibly, has a very important place inthe social, economical and cultural structures of the countries and the people leaving inthose countries. Parallel to this importance, more work has to be done for the quality,situation and the recovery of our country?s highways.The highways play a major role in the growth and recovery of a country. Thehighways are built with high costs and require serious control and maintenance services.In order to make the highway?s estimated service life efficient and not less than theestimated time and in order to answer all the requirements; the substructure and thesuperstructure systems should fulfill their functions. It?s very important to urgentlydetermine the possible malfunctions and to intervene in the right way to provide theservice expected from the highways.At this study, the first chapter is the introduction chapter. In the second chapter,the definition of the layers that form the highway superstructure and the formationmethods are described. In the third chapter, the decompositions that occur in thehighway superstructure, their reasons and their maintenance are explained in detail. Inthe fourth chapter, there are photographs which are examples of the decompositions thatoccur around Çanakkale highway superstructure and there is the examination of thesedecompositions. The Profilometre device that is used to determine the road roughness,is examined in the fifth chapter deeply.