Bakır ve nikel iyonlarının hibrit iyon değişimi-elektrodiyaliz süreci ile giderilmesi
The removal of copper and nickel ions by using hybrid ion exchange-electrodialysis process
- Tez No: 184121
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BELGİN KARABACAKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
BAKIR VE N KEL YONLARININ H BR T YON DEĞ Ş M -ELEKTROD YAL Z SÜREC LE G DER LMESBURCU ÇET NÖZETSon yıllarda gittikçe sertleşen çevre koruma yasaları nedeniyle endüstriyelçözeltilerden ağır metallerin giderimi ve geri kazanımı büyük ilgi görmektedir. Çoğuağır metal çok zehirlidir ve büyük çevresel zararlara neden olmaktadır.Metal iyonlarının giderimi için hidroksit çökeltme ve doğrudan indirgenme gibigeleneksel teknikler, başarılı giderim verimine imkan vermemektedir. Seyreltikçözeltilerinden metal iyonlarının giderimi için iyon değişimi ile elektrodiyalizibirleştiren hibrit sistemler büyük ilgi görmektedir.Bu çalışmada, uygulanan gerilim altında seyreltik çözeltilerinden bakır ve nikeliyonlarının giderimi için hibrit iyon değişimi-elektrodiyaliz yöntemi kullanılmıştır. Busüreç, orta bölmesi iyon değiştirici tanecik yatağı ile doldurulmuş üç bölmelielektrodiyaliz tipi hücrenin kullanımını içermektedir.Giderim yüzdesi, akım verimi, enerji tüketimi ve molar akı; uygulanan gerilim,metal derişimi, pH, sıcaklık ve akış hızının bir fonksiyonu olarak hesaplanmıştır.Ayrıca iyon değiştirici reçine tipinin etkisi incelenmiştir.Anahtar sözcüklerKatyon değişimiElektrokimyasal iyon değişimiMetal giderimiElektrorejenerasyon
Özet (Çeviri)
THE REMOVAL OF COPPER AND NICKEL IONS BY USINGHYBRID ION EXCHANGE-ELECTRODIALYSIS PROCESSBURCU ÇET NSUMMARYThe removal and recovery of heavy metals from industrial process solutions hasreceived great attention in recent years because of more stringent legistations for theprotection of environment. Most heavy metals are very toxic and cause greatenvironmental damage.The conventional techniques for the removal of metal ions abatement such ashydroxide precipitation or direct electroreduction do not allow sufficient removalefficiency. Hybrid systems combining ion-exchange with electrodialysis for theremoval of metal ions from dilute solutions has received great attention.In this study, the removal of copper and nickel ions from dilute solutions underapplied potential by using hybrid ion-exchange-electrodialysis process is examined.This process involves the use of electrodialysis type three-compartment cell in whichthe centre compartment is filled with a packed bed of ion exchange particles.The removal efficiency, current yield, energy consumption and molar flux weredetermined as a function of applied potential, metal concentration, pH, temperature andflow rate. In addition, the effect of ion-exchage resin was investigated.Key wordsCation ExchangeElectrochemical ion-exchangeMetal removalElectroregeneration