Design and implementation of quality management system-ISO 9001:2000 for construction companies
İnşaat firmaları için kalite yönetim sistemi-ISO 9001:2000 tasarımı ve uygulaması
- Tez No: 184176
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMA ERGÖNÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, İnşaat Mühendisliği, Architecture, Civil Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yapı Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
1İNŞAAT FİRMALARI İÇİNKALİTE YÖNETİM SİSTEMİ-ISO 9001:2000TASARIMI VE UYGULAMASIEnder ÇERÇİÖZETÇalışma etkin KYS oluşturabilmek için bir tasarım kulları seti ortaya koymagayretindedir. Ayrıntılı olarak standartın her gereksinimine tam uyum ihtiyacıbelirtilmiştir. Tamamlayıcı olarak birkaç farklı sistem tasarımı konfigürasyonu dadaha az detaylı olarak değinilmiştir. Çalışmanın ana yapısı, hiyerarşik bir akışiçerisinde, öncelikle toplam kalite yönetimi tasarımını irdelemektedir. Daha sonra,ayrı ayrı, kalite el kitabı, standartın süreci ve prosedürler, çalışma talimatları,formlar, kayıtlar ile yardımcı tasarım başlıklara değinmektedir. Sektöreldeğerlendirmeler ve çıkarımlarla sonlanan tezde anlatılan dökümantasyona ait reelXYZ İnşaat Şirketi'nin yine reel olan örnekleri eklenmiştir.Bölüm 1'de kalite yönetim sisteminin (ISO 9001:2000 KYS)temelitanımlanmaktadır.Bölüm 2'de KYS dökümantasyon tasarımı ve etkin dökümante edilmiş kaliteyönetim sisteminin temelini oluşturan dört katmanlı dökümantasyon hiyerarşisiüzerinde durulmuştur.Bölüm 3'de KYS kurulumu üzerinde durulmuştur ve sertifikasyon denetimi başlığıaltında kalite yönetim sisteminin kurulması tamamlanmıştır.Bölüm 4'de kurulan sistemin etkinliği konusu yazım ve yayım teknik ve üsluplarıeşliğinde araştırılmıştır.2Bölüm 5'de inşaat firmalarının ISO 9001:2000 KYS sistemi üzerine anlayış vedeneyimlerine yer verilmiştir. Kurulum sonrası faydalar ve sistemin firmalaragetirdiği dezavantajlar pratikten alınan bilgilere dayandırılarak aktarılmıştır.Bölüm 6'da inşaat firmalarında KYS tasarımı ve uygulaması üzerine olan çalışmanıngenel değerlendirmesi yapılmıştır. Önerilen tasarım kuralları ışığında oluştulacak,dökümante edilmiş, uygulamaya alınmış ve etkin hale getirilmiş kalite yönetimsisteminin firmanın teknik becerisi, rekabetçi yapısı, kalite taahhütü ve benzersizliğiaçısından taşıdığı önem ifade edilmiştir.Eklerde ise bu çalışma kapsamındaki kriterlerle tasarlanmış, uygulamaya sokularaksertifikalandırılmış ve halen işlerliğini güncel olarak sürdüren örnek inşaat firmasıKYS dökümanlarına yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
1DESIGN AND IMPLEMENTATION OFQUALITY MANAGEMENT SYSTEM - ISO 9001:2000FOR CONSTRUCTION COMPANIESEnder ÇERÇİSUMMARYThis study tries to present an engineering design approach to create a fully compliantand strategically driven ISO 9001:2000 Quality Management System (QMS). Thedesign platform described in the study consists of a set of design tools that can createa fully compliant QMS that addresses a broad audience.Part I establishes the fundamentals for QMS (ISO 9001:2000 QMS) design.Part II deals with QMS documentation design and establishes a four-tierdocumentation hierarchy as the basis for an effectively documented QMS.Part III deals with QMS implementation and it is completed under the certificationaudits topic.Part IV deals with the effectiveness of the implemented QMS with the writing stylesand publication media.Part V discusses the perception and experiences on ISO 9000 standards inconstruction companies. The positive and negative outcomes of the system aredetermined with the help of data taken from practical experiences.Part VI concludes on the effect that the adherence to the proposed design rules willcreate a documented, implemented, and systems-effective QMS that is fully2compliant with the Standard, and makes a statement about the organization?stechnical competence, commitment to quality, and enterprise uniqueness.Several appendixes are also used to present more detail with regard to toolapplication. They consist of the samples from a construction company?s QMSdocuments, that had been designed, implemented, monitored, certificated within thesubjects stated in the thesis and that still sustain their validity.