Integrated systems for quality in building design process: Quality-environment-safety management
Bina tasarım sürecinde bütünleşik sistemler: Kalite-çevre-güvenlik yönetimi
  1. Tez No: 151365
  2. Yazar: BURCU YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NUR ESİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Proje ve Yapım Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 184
Özet
ÖZET Günümüzde, uluslararası standartların önemi, rekabetçi dünya piyasasında gittikçe ivme kazanmaktadır. Özellikle 1900'lerin ilk çeyreğinde muayene ile başlayan ve günümüze kadar gelişerek gelen, toplam kalite yönetiminin son durağı olan ISO 9000 serisi Kalite Yönetim Sistemleri standartları, inşaat sektörünü de içine alan geniş bir endüstri yelpazesinde yıllardır kullanılmaktadır. Son yıllarda inşaat sektöründe yurt dışı işlerde rekabetin üst seviyelere tırmanması, müşteri odaklı üretimin benimsenmesi ve dünya sektöründeki pazar paylarının artış göstermesi, firmalar arasında kaliteyi baz alan hedeflerin ortaya çıkmasını sağlamıştır. Çeşitli ileri düzeyde yönetim sistem konseptlerinin geliştirilmesi, teknolojik imkanların artması ve kalite bazlı müşteri memnuniyetine dayalı sistemlerinin ortaya çıkarılmasıyla, kaliteyi doğrudan etkileyecek başka etkenlerin de olması gerektiği üzerinde durulmuştur. Bu faktörler, özellikle inşaat sektöründe çok önem taşıyan çevre ve güvenlik tanımlamalarıdır. Bundan yola çıkarak, son yıllarda kalite sistemleri ile bütünleştirilebilecek ISO 14001:1996 Çevre Yönetimi ve OHSAS 18001:1999 Güvenlik Yönetimi sistemleri gündeme gelmiştir. Özellikle 2000'li yıllardan sonra hem ikili hem de üçlü olarak standartlar arasında bütünleme sağlanmaya başlanmıştır. Bu kapsamda çalışmada, standartların inşaat sektöründe gelişimine yönelik literatür çalışmasının yapıldığı ve her bir sistemin hem ayrı ayrı, hem de bütünleşik olarak ele alındığı bir anlatım metodu izlenmiştir. Çalışmada asıl amaç, bütünleşik sistemlerin inşaat firmalarında tasarım sürecinde kullanılmasının getirdiği yararları belirlemek; bu sistemlerin tasarım sürecine yansımalarını incelemek ve bu süreçte sistemlerin ne kadar etkili kullanılabileceğini araştırmaktır. Tezin ilk bölümünde, çalışmanın amacına ve önemine yönelik olarak kalitenin geçmişten günümüze bütünleşik sistemlerdeki rolüne değinilmekte ve diğer sistemlerle olan ilişkisi tanıtılmaya çalışılmaktadır. İkinci bölümde ise, kalite kavramı ve son zamanlarda bu kavramdan türeyen tanımlara yer verilmektedir. Üçüncü ve dördüncü bölümlerde, uluslararası standartlar hakkında genel bilgi verilerek, bu standartların ikili, üçlü kullanılmalarının inşaat sektöründe sağlayacağı yararlar üzerinde durulmaktadır. Bu kapsamda, sırasıyla ISO 9001:2000 Kalite Yönetim Sistemi, ISO 14001:1996 Çevre Yönetim Sistemi ve son olarak da OHSAS1 8001:1 999 Güvenlik Yönetimi Sistemi tanımlanmaktadır. Beşinci bölüm, araştırmanın bütünleşik sistemlerin tasarım aşamasında kullanılmasına zemin hazırlayacak kavramlardan bahsedilen bölümdür. Bu bölümde tasarım süreci, tasarım yönetimi ve bu süreçte ortaya çıkabilecek problemler ve sınırlamalar tanımlanmıştır. Daha sonra bu problemlerin minimize edilmesinde büyük paya sahip xıolacak olan bütünleşik sistemleri oluşturacak kavramlar -kalite, çevre, güvenlik- ayrı ayrı tasarım bağlamında ele alınmıştır. Literatürden yapılan bu teorik araştırmanın pratikte nasıl işlediğini görmek için altıncı bölümde bir saha çalışmasına yer verilmektedir. Bu saha çalışmasında, Türk Müteahhitler Birliği'ne üye firmalardan, her üç standarda da sahip olanların arasından en büyük 10 firma seçilerek anket uygulaması yapılmıştır. Anket iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde bütünleşik sistemlerin kullanılmasının yararlarına yönelik iki soru ve alt başlıkları yer almaktadır. İkinci bölümde ise amaca yönelik olarak bütünleşik sistemlerin pratikte tasarım aşamasında kullanılmasına yönelik sorulara yer verilmiştir.Bu bölümde bu anket çalışmasının cevapları tablolar ve çubuk diyagramlarla görsel leştîrilmişti r. Son bölüm, ilk bölümlerde irdelenen içeriğin, altıncı bölümde yapılan anket bulgularının ışığında tartışılmasına ayrılmaktadır. Bu tartışmada, Türk inşaat firmalarının bütünleşik sistemler ve standartlar hakkındaki temel fikirleri, ankette verilen cevaplar doğrultusunda değerlendirilmekte, ve genel olarak öneriler sunulmaktadır. xn
Özet (Çeviri)
SUMMARY In today's world, the importance of the international standards has been accelerated by the help of the competitiveness. Especially, ISO 9000 Quality Management System, which started with inspection concept and developed rapidly until today, has been used for years in a wide area consists of the construction industry. In recent years, the increasing the rivalry through the international projects, assuming the customer focused production, and the rising the market place in the world trade have ensured to occur the targets which based on the quality concept. By development of the advanced management systems, increase of the technological opportunities and improvement of the systems based on the high customer satisfaction, another concept which will directly affect the quality have been started to be discussed. These are the concepts of environment and safety which are very important in construction industry. Apart from this, ISO 14001:1996 Environmental Management System and OHSAS 18001:1999 Occupational Health and Safety Management System, which can be integrated with ISO 9000 Quality Management Systems, have came out. Especially, after the year of 2000's, integration of the systems and standards as three in one or two in one have been emphasized in the construction industry. With this scope, a method was followed among the general structure of the thesis which comprises a literature view on each international standard and their integrated versions in construction sector. The core objective of this thesis is, determining the benefits of integrated systems in the design stage of the construction, investigating the reflections and impacts of this system to the design phase and researching how these systems can be used in this stage effectively and successfully. The thesis consists of seven chapters. In the first part of the thesis, as appropriate to the goal of the study, quality concept evolution was explained beginning from past to present and the role of the quality was generalized from inspection to the integrated systems.ln the second chapter, before explanation of the integrated standards, quality definitions and definitions derived from the quality at last decades were presented as literature review. In the third chapter of the thesis, the international standards were generally defined, and then, the international standards of ISO 9001 :2000 Quality Management System, ISO 14001:1996 Environment Management System and ISO 18001:1999 Occupational Health and Safety Management System were explained respectively. Also the benefits of these systems in construction industry were dwelt upon essentially. After that, the integration of all the three standards and its benefits in general and in construction industry was explained in the forth chapter. IXThe fifth chapter is the core part of the thesis that the literature review about the concepts - quality, environment, and safety -, which would ensure to reach the information of implementation of the integrated systems through the design phase, was presented. In this chapter serving this aim, firstly the design process, design management; and constraints and problems that could be occurred during this process were broadly outlined. Then, the concepts of quality, environment and safety which are the fundamentals of the integrated systems and which have an important role in this integration, was explained separately through design. In the sixth chapter, a case study was investigated to understand the process of the integrated system, outlined widely in previous chapters, practically in the construction companies and especially in the design This questionnaire study was applied to top ten construction companies which have all three standards in their organizations and recorded to the Turkish Contractors Association. The questionnaire consists of two parts, one of which highlights the benefits of the integrated systems through the construction companies' view and the one which dwells upon the importance, reflections and the impacts of the integrated system in the design stage of the construction. In this chapter, the responses of the questions were illustrated by tables and bar hart diagrams. In conclusion, the findings of the case study were discussed in the view of the literature search. The evaluations are made on the responses of ten companies' system directors, on findings of the case study, respectively. Then some general proposals were explained according to the conclusions.