Mobilyada kullanılan ahşap malzemede yüzey ve üst yüzey işlemeler
To make at furniture surface and finish operations and protect
- Tez No: 184177
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. EMRE KAVUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ağaç İşleri, Mimarlık, Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Wood Products, Architecture, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 311
Özet
ÖZBugün kullandığımız mobilyanın kökeni binlerce yıl önce Nil vadisinde ortayaçıkan sanata kadar dayanmaktadır. Zamanımızın mobilyalarının ilkelörneklerine Mısır medeniyetinde rastlamaktayız. Tas kabartmalarda ve duvarfresklerinde firavunlar dönemine ait tahtlar ve divan resimleri bulunsa da buUygarlıktan mobilya türünde kalıntılar günümüzde ne yazık ki çok azdır. Budönemde Mısır'da ahşap mobilyalar ağırlıklı olarak kullanılmıştır.Mobilya geçen zamanla birlikte değişmiş her yeni aşama bir öncekininetkilerini bünyesinde barındırmış ve bir önceki tarza tepki olarak gelişmiştir.Yunan ve Roma sanatı da, kendinden önceki Mısır yapıtlarının etkisindekalmış ve doğal sürec içinde gelişip zenginleşmiştir.Özellikle eski Roma'dayatak; divanlar çok yönlü mobilyalar olarak kullanılmış, bunlar farklı ölçülerdeyapılmış yatma, oturma ve yemek gibi işlevlerde değerlendirilmişlerdir.Ortaçağ'da salt dinsel amaçlara dönük olan sanat eserleri halkıngereksinmelerini de içermeğe başlamıştır.Rönesans'la birlikte ise toplum yapısı ve dolayısıyla yaşam biçimleri dedeğişmiştir. Eve yerleşme kavramının ortaya çıkmasıyla birlikte Rönesans'ınkaynağı olan İtalya'da mobilya kaçınılmaz olarak aşamalar kaydetmiştir. Budönemde mobilyalarda, iyi cins kadife kumaşlar, kabartma deriler, gümüş veprinç raptiyeler kullanılmış, oyma ve kabartmalar özenle işlenmiş, dolapkapaklarına tablo değeri taşıyan resimler yapılmıştır. Burjuva sınıfının ortayaçıkışı ile mobilyalar çok gösterişli bir hal almıştır.Yeniçağ mobilya sanatı ise Rönesans'tan sonra gelen Barok ve rokokostillerinin abartılı görkemine tepki olarak ortaya çıkmış, mobilyada daha yalınbir anlayış hakim olmuştur.Yüzyılımızın başlarında ise mobilya sanatını etkileyen çok önemli bir etkenolarak endüstri ortaya çıkmış, toplumdaki sosyal ve ekonomik gelişmelermobilya talebini arttırınca sanatsal el yapımı mobilyalar yerine, makineimalatına yatkın düz, süslemesiz standart mobilya tipi kullanım hakimolmuştur.Düz ve yalın mobilya hem malzeme hem de işçilik açısından ucuza malolduğundan, modern mimariye koşut bir mobilya anlayışı ortaya çıkmış. Düzçizgiler geometrik formlar günümüz mobilyalarında kullanılan değerlerolmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTThe source of today?s furniture goes back thousands of years to the Valley ofthe Nile. Primitive examples of today?s furniture can be seen in AncientEgyptian Civilization. Although there are drawings of throwns and divansfrom the Pharaohs? age in reliefs and fresques, there are only a few remainsof them.Furniture has changed with time: every period of change was affected by theone before and occurred as a reaction to it. Roman art was affected byEgyptian Art and naturally enriched in time. Especially in Ancient Rome,divans were used as multipurposed furniture. They had different sizes andthey were used for multiple purposes such as sleeping, sitting and eating.In the Middelages the artifacts that were being used for religious purposesstarted being used for the needs of the people.The system of the society and the way people lived were changed by theRenaissance. As the idea of living in houses appeared, furniture in Italy, thehome of the Renaissance inevitably advanced. At that times, good qualityvelvet fabric, embossed leather, silver and brass tacks were used,engravings and reliefs were craftfully made and on the lids of the closetssome pictures that have the value of tableau were painted. As bourgeoisieappeared, furniture became magnificent.The art of the Modern Age, has appeared as a reaction to the glitteringbaroque and rococo styles that came after the Renaissance, and the mostimportant idea is the simplicity.At the very beginning of our century, industry has appeared on the scene asa very important effect to the art of furniture. As a result of the social andeconomical changes in society the demand for furniture increased so thatinstread of hand made furniture, easily-produced simple furniture was used.Simple and bare furniture is more cost effective in both material andcraftsmanship so appeared the understanding of furniture which is thecondition for modern architecture. Straight lines and geometrical shapes areused in today?s furniture.