Kentsel parklar ve kentsel tasarım ilişkisi İstanbul/Gülhane Parkı örneğinin irdelenmesi
Istanbul/Gülhane Park in the context of urban parks and urban design relation
  1. Tez No: 184191
  2. Yazar: ZEYNEP YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. GÜZİN KONUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Sosyoloji, Şehircilik ve Bölge Planlama, Architecture, Sociology, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 174
Özet
Bu çalışmanın konusu kentsel parklar ve kentsel tasarım ilişkisi bağlamındaGülhane Parkı Yeni Düzenleme I. Etap Projesinin incelenmesidir. Özellikleülkemizde kentsel tasarım yerel otoritenin kentsel mekan yönetiminde yeniyeni farkına vardığı bir disiplindir. Ancak kentsel tasarım projelerindestekleyicisi olacak hukuki düzenlemeler ve konuyla ilgili denetimlerinyapılmasından sorumlu kurumların olmaması projelerin hedefineulaşamamasına sebep olmaktadır.Bu çalışma beş bölümde gelişmektedir.Birinci bölümde, konu ile ilgili genel kavramlar, kamusal alan ve kent yaşamıilişkisi, kentsel park kavramı ve gelişimi üzerinde durulmuştur. Bu kavramlarbağlamında yabancı ülkelerden örnekler verilmiştir.kinci bölümde, Gülhane Parkı'nın kent içindeki yeri ve önemi, tarihin farklıdönemlerindeki kullanımı ve Topkapı Sarayı ile olan yakın ilişkisiincelenmiştir.Üçüncü bölümde Gülhane Parkı Yeni Düzenleme I. Etap nşaatı Projesikapsamında, ülkemizdeki çevre düzenlemeleri projelerinin ihale ve yapımaşamalarındaki yasal prosedür, projenin teması, park ve park içinde yer alanyapılar hakkında bilgiler verilmiştir.Dördüncü bölümde, diğer bölümlerden elde edilen veriler ışığında oluşturulanyöntem önerisi kapsamında projenin analizi yapılmıştır.Beşinci ve son bölümde ise, tüm anlatılanlarla ilgili gelinen nokta ve sonuçlarortaya konulmuştur.Anahtar sözcükler; Kentsel park, Gülhane Parkı, Topkapı Sarayı, kamusalyaşam, kamusal alan
Özet (Çeviri)
The subject of this study is Gulhane Park regeneration project in the contextof urban park concept and urban design relation. Especially in our country,local authority newly realize that urban design is one of the most effectiveappliance for the management of urban area. But most of urban designprojects failed because the lack of legal arrangements and governancecontrol mechanism.This study is developed in 5 parts.In the first part of the study, public space and public life relationship, urbanpark concepts and evolution of urban parks, samples from other countrieswith the notions of in relation with the subject are dwelled upon.In the second part, importance of Gulhane Park, it?s function in differentperiods of urban history and it?s interaction with Topkapi Palace.In the third part, legal arrangements for bid and construction process ofrecreation areas ın Turkey is defıned. The target of project, the characteristicof park area and ınformation about buildings located in the park are defined.The fourth part, contains the analysis of project according to studies in theother parts.In the fifth and last point of this study, the final point about the theme and theresults are put forward.Key words; Urban parks, Gulhane Park, Topkapi Palace, public life, publicspace