Cedvel-i Sim ve ait olduğu bütünün (Sa'da bad)yakın çevresiyle birlikte işlevsel ve biçimsel sorgulaması
Cedvel-i Sim and it's wholes functional and formal interrogation with it's near surroundings
- Tez No: 184190
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. NEVZAT OĞUZ ÖZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Sosyoloji, Tarih, Architecture, Sociology, History
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bina Bilgisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
IIÖZETSa'da bad Mesire Alanı , temeli Cedvel-i Sim - kanal yapısı - üzerine kurulmuş birdüzenlemedir. Alan , tarihsel önemini ve değerini , Cedvel-i Sim boyunca yer alangeniş düzlük alanlarda gerçekleştirilen etkinlikler sayesinde kazanmıştır .Yapı günümüzde dahi varlığını sürdürmektedir. Cedvel-i Sim , fonksiyonel vebiçimsel olmanın ötesinde farklı bir boyuta sahiptir. Bu boyut , sentez ürünolmasından kaynaklanan özgünlüğüdür.lk bölümde , Cedvel-i Sim'le ilgili bilgiler verilerek , genel özellikleriyle , yapıtanıtılmaya çalışılacaktır .Kısacası ilk bölümde , Cedvel-i Sim'in adı ve genel tanımıyla , ne olduğu arasındailişki kurulmaya çalışılacak , kurulabildiği ölçüde bu bağlantı , bir sonraki bölümdeCedvel-i Sim'in ait olduğu bütün; Sa'da bad nedir? sorusunun cevabına bir temeloluşturacaktır.kinci bölümde, Cedvel-i Sim'in parçası olduğu bütünün ne olduğuna dairsorgulamalar yapılacaktır .Bölüm içerisinde , yapının farklı alanlardaki varlığı ortaya konacak ve bualanlardaki tanımları irdelenecektir .Öncelikle , Sa'da bad 'ın sosyolojik bir varlıkolma durumu sorgulanacak , alanın ve yapılarının , kültürel sentez ürün olmalarınınsaptanmasıyla bölüm sonlandırılacaktır.Son bölümde ise Cedvel-i Sim ve ait olduğu bütünün bugünkü değeri yapınınsüregelen varlığının gerekçesi olarak mimari karakterinin ve yakın çevresinin kentiçerisindeki öneminin değerlendirilmesiyle bütünlük içerisinde işlenecektir .IIISonuç bölümünde , yapının mimari varlığında saptanan değerler ve yapıldığıdönemde ait olduğu bütünün ne olduğuna dair sorgulamaların yapıldığı farklıalanlardaki tanımı çakıştırılacaktırCedvel-i Sim göstermiştir ki; geçmişte mimari biçimler , Osmanlı kültürününkalıplarına aykırı düşmedikleri ölçüde benimsenmişler , hatta uygun içeriğe Osmanlısistemince benimsendikten sonra kavuşturulmuşlardır.Cedvel-i Sim , sahip olduğu özgün mimarisiyle ait olduğu doğa parçasında , tümzamanlara hizmet eden zamanüstü bir görev üstlenmiştir .
Özet (Çeviri)
IVABSTRACTSa?da bad Promenade Area was established on Cedvel-i Sim canal structure .Allfacilities which were appropriated to history , materialized at wide simplicity areasalong the canal.Also , canal has another property except its functıon and form. This property is aboutıts originality as a result of ıts synthesis character.In the first chapter , ınformatıons about Cedvel-i Sim are given and the structure isintroduced with its general properties.In chapter two , ınquiries about ` what is Cedvel-i Sim? are examined .The existence of the structure at different areas and definitions are done at thischapter.In the third chapter , the importance of Cedvel-i Sim at the city is appraised by thenowadays usage of Kağıthane valley .The presence of the structure is related to its architectural character .In the fınal chapter , all the definitions and values which depend on its architectureare unıted .Cedvel-i Sim shows that; Architectural shapes which were not out of Ottomanculture , are accepted at the past . Also forms were became available shapes afterappropriated by Ottoman system .Cedvel-i Sim has a responsibility that serves all times with it?s orıgınal archıtecture.